Pazar, Şubat 15, 2009

Ölüm ve Kız, Ankara Sanat Tiyatrosu


Şili fotografları sunumunun ardından Pinochet döneminde yaşananları konu alan Ölüm ve Kız adlı tiyatro oyununu izlemek, oyunun etkisini arttırdı. Ariel Dorfman'ın yazdığı oyunu Filiz Ofluoğlu dilimize çevirmiş. Oyunu Suavi Eren yönetmiş. 3 kişilik iki perdelik çarpıcı bir dram Ölüm ve Kız. İşkencelerden geçmiş, tecavüze uğramış kadın Paulina Salas rolünde Ebru Saçar, Paulina'nın kocası, cumhurbaşkanı tarafından darbe dönemindeki ölümleri araştırmak için kurulan komisyona atanan genç avukat Gerardo Escobar rolünde Tolga Tuncer ve Paulina'ya 15 yıl önce işkence yapıp tecavüz edenlerden birisi olan doktor Roberto Miranda rolünde Mehmet Akay yer alıyor.

Ebru Saçar oldukça zor olan rolünün altından başarıyla çıkmış. Belleklerden silinmeyecek acıları, çoğunlukla tek başına, göğüslemek zorunda kalmış, şans eseri işkencecisini sorgulama olanağı bulmuş ve bu sorgulamayı yaparken bir yandan da adalete inancını sürdüren kocasıyla mücadele eden genç kadını etkileyici performansıyla canlandırmış. Paulina Salas'ın kocası Gerardo rolünde Tolga Tuncer daha iyi olabilirdi diye düşünüyorum. İniş ve çıkışları çok olmuş bence.
Kelimeleri seçerken dikkatli olmaya çabalıyorum. Sonuçta izleyici olma dışında bilgim ve ilgim olmayan bir konuda ahkam kesmek kolay değil :) Değerli oyuncular ve izleyiciler, yazdıklarımı sıradan izleyici olduğum bilgisi ile okursa sevinirim...

Hiç yorum yok: