Pazar, Şubat 15, 2009

Şili (Santiago-Valparaiso) fotografları sunumu

Santiago ve Valparaiso'ya geçtiğimiz Ekim ayında yaptığımız 4 günlük gezimizin anılarından oluşan fotografları, Elektrik Mühendisleri Odası Ankara Şubesi salonunda sundum. Sunum ile ilgili internete konulan haberi aşağıya kopyaladım. Sunuma gelemeyenler için bilgilendirici olacağı umuduyla. Kaç kişi mi geldi sunuma? Yanlış saymadıysam 17 :) Daha önce 3 kişiye de sunum yaptığım düşünülürse epey ciddi bir artış oldu...
EMO Ankara Şubesi Eğitim Merkezi Toplantı Salonu‘nda 12 Şubat 2009 Perşembe günü gerçekleştirilen sunuma Şili‘nin demografik ve siyasi yapısı hakkında bilgi vererek başlayan Sadeceözgür sunum boyunca Şilili grup İnti İllimani‘nin müzikleri eşliğinde birbirinden güzel fotoğrafları izleyenlere sundu.
1970 yılında Şili‘de seçimle iktidara gelen Sosyalist Devlet Başkanı Allende ve orada yaşanan CIA destekli diktatör Pinoche askeri darbesinin izlerini süren Sadeceözgür sunumunda Şilili şarkıcı, askeri darbe sonucu tutuklu bulunduğu stadyumda önce elleri kırılan ve ardından kurşuna dizilen Victor Jara, Nobel ödülü kazanan ünlü şair Neruda hakkında bilgiler verdi ve Neruda‘nın evlerinin fotoğrafını sundu.
Şili‘nin başkenti Santiago‘nun meydanları, binaları, sokakları yanı sıra Allende‘nin öldürüldüğü devlet sarayının fotoğraflarının da yer aldığı sunumda ilginç noktalara dikkat çeken Sadeceözgür, Allende‘nin heykelinin Şili Adalet Bakanlığı önünde olduğunu ve yönünün de öldürüldüğü saraya baktığını belirtti. Eylül ayının dünya tarihindeki önemine vurgu yapan Sadeceözgür, Allende‘nin 4 Eylül 1970‘de seçimle iş başı yaptığını, 11 Eylül‘de askeri faşist diktatör Pinoche tarafından iktidardan indirilerek öldürüldüğünü aktarmanın yanı sıra Allende ve Pinoche‘nin aynı kentte doğduklarına dikkat çekti. Eylül ayı 11 Eylül ABD‘deki saldırının yanı sıra Türkiye‘de 12 Eylül askeri darbesi olması, sunuma katılanlar tarafından Eylül ayının darbe mevsimi olarak nitelendirilmesine neden oldu.

Hiç yorum yok: