Vegan olmaya karar verdim.

Bu bir tweet olsaydı eğer başlık yeterli olurdu: Vegan Olmaya karar verdim NOKTA. 
Ancak madem tweet değil blog yazısı o zaman biraz ayrıntı vermek gerekiyor. 
Öncelikle baştan söyleyeyim kararımın gerekçesi sağlık zorunluluğu değil. Hayvansal ürünler tüketmemin önünde sağlık yönünden bir engel yok. 
Bu kararı vermem kolay olmadı. Kokoreçten, kelle paçaya, ciğer tavadan mumbar dolmasına, kıymalı pideden, kuzu inciğe veda etmem gereken çok şey olduğunu biliyorum. Liste bununla da sınırlı değil. Ezinelerden tulumlara uzadıkça uzayan bir liste daha var.
Peki nereden çıktı bu veganlık.
Bu sabah, geçici misafirimiz Çilek Hanım bahçede ağaçtan ağaca hoplayıp zıplıyordu. Tahminen bir kaç aylık olan bu bızdık kediciği koyun olduğunu düşünürsem, dün yediğim kuzu şiş, bu yavrucağın bacağı olabilir mesela. 
Fikrin kendisi dehşet verici elbette. Ancak veganlık kararımı vermeme bu yol açmadı.
Bir belgesel izledim geçenlerde. Netflix'te vardı ama muhtemelen farklı platformlarda da bulunabilir belgesel. Hayvansal ürünlerin üretimi için harcanan doğal kaynakların gezegenimiz için tehdit oluşturduğunu anlatıyordu belgesel. Suların kirlenmesinden, hayvansal atıkların dengeyi bozmasına, hayvanları beslemek için üretilen tarımsal ürünlerin etkilerine... Sürdürülemez bir noktaya doğru gittiğini söylüyordu belgesel. 
Ama vegan olma kararı vermeme bu belgesel de yol açmadı.
Kararımı yukarıda yazdığım ve ilerleyen zaman içerisinde daha da fazlasını yazacağım şeylerin tümü oluşturdu. Tek bir sebebe bağlanamayacak bir karar. Gelişim çağını geçeli çok oluyor. Bu yüzden hayvansal proteinlerin alternatiflerini bulmamın zor olmayacağını düşünüyorum. 
Bu süreçle ilgili yazılarımı VEGAN etiketiyle işaretliyorum. 

Yorumlar

Teknolojik Medya dedi ki…
Kararın . . Hayırlı olsun Özgür. Ben bu yaşında aldığın bu kararı; devrimci, yenilikçi bir karar olarak görüyorum. Çoğunluğun muhabbetini yaptığı daha iyi bir geleceğin.. sen icraatini yapmışsın.
Gelip.. geçmekte olduğumuz bu gezegendeki 8 sn. lik (çoğumuza göre 80 yıllık) ömrümüzde ille de hayvanları acıyla öldürüp beslenmenin fazla bir manasının olduğunu düşünmüyorum.
Hayvansal gıdaları tüketerek beslenmenin bi yararının olmadığı; günümüz dünyasındaki insanımsıların geldiği son durum da, bilimsel olarak ispatlıyor zaaten !

bunlar da ilginizi çekebilir

Televizyon Öldüren Eğlence / Neil Postman

Kabil / Jose Saramago

İkiz bebekle tatile çıkacaklara öneriler

Atatürk ve Masonluk / Tamer Ayan

Közlenmiş patlıcan çorbası

bir kez daha sayısal karasal televizyon

İlk Kadın / Nedim Gürsel

Trabzon izlenimleri 2

Öğleden Sonra Aşk / Nedim Gürsel

Ulus Heykelden Kaleye yürümek