Le musée gourmand du Chocolat - Gurme Çikolata Müzesi Paris

Paris ve müze kelimeleri yanyana geldiğinde akla ilk gelen mekanlardan sayılmasa bile, en lezzetli olanı, hiç şüphesiz Gurme Çikolata Müzesidir. Çikolatanın ve dolayısıyla aslında kakao bitkisinin tarihiyle başlayan müze, üç bölümden oluşmuş. Milattan önce kakao ile başlayan hikaye, Amerika'nın keşfi ve kakaonun Avrupa'ya ulaşması sonrası başka bir boyut kazanmış. Müzeyi tanıtmak amaçlı bu kısa yazıda kakaonun tarihçesini anlatmam olacak iş değil elbette. Dönemleri, yörelerden gelen eşyalar ve fotoğraflar ile canlandırmışlar. Müzeyi gezmeniz bittiğinde ise sizi bir sürpriz bekliyor: Çikolata yapımı gösterisi. Hem de dilerseniz İngilizce anlatım ile :)


Gösterinin sonunda farklı yörelerin kakaoları kullanılarak üretilmiş farklı yoğunlukta çikolataların tadına bakabilirsiniz.

Müzeyi ziyaretimizin üzerinden iki yıl geçmiş. Muhtemelen halen aynı düzeniyle hizmet veriyordur. Çocuklar sıkılmadan gezsinler diye girişte bir "hazine avı çizelgesi" veriyorlar. Kimi standlarda yer alan ipuçlarını bulup bu çizelgedeki boşlukları tamamlamalarını bekliyorlar. Sonunda tüm çizelgeyi tamamlayan çocukları küçük bir hediye bekliyor.
Müze mağazası, haliyle oldukça lezzetli :)

Adresi şöyle: 28 Boulevard de Bonne Nouvelle, 75010 Paris, Fransa. 

Ulaşımı metro ile çok kolay. Metro haritasına baktığınızda Bonne Nouvelle adında bir durak olduğunu göreceksiniz. Bulunduğunuz yerden bu durağa ulaşabileceğiniz bir güzergah belirlemeniz yeterli. Paris ile ilgili Türkçe kaynak için tek yapmanız gereken ise tarayıcınıza http://Pariste.net yazmanız...
Müzenin web sayfasında açık olduğu saat ve günleri, bilet ücretleri gibi bilgileri alabilirsiniz.

Yorumlar

bunlar da ilginizi çekebilir

IBC 2019 öncesi Zero Density söyleşisi

Ruh Üşümesi / Adalet Ağaoğlu

bir kez daha sayısal karasal televizyon

DuoLingo

blog yazılarında yeni model: pre - yazı 1 : Sayısal karasal televizyon yayıncılığı

short misto non-fat

Sokakbaşı Meyhane, nam-ı diğer Hüseyin'in Meyhanesi

İkiz bebekle tatile çıkacaklara öneriler

Yaylapınar (Sinekçiler) Köyü Nazilli tatili

Saklıbahçe Restaurant / Çamlıbel Köyü - Güre - Edremit - Balıkesir