Cuma, Eylül 25, 2015

İttihat ve Terakki Cemiyeti / Kazım Karabekir

Yakın tarihimizle ilgili eserleri okumaya devam ediyorum. İş Bankası ve Yapı Kredi Yayınları'ndan çıkan çok sayıda anı kitabı var sırada bekleyen. Kazım Karabekir ismini, ASKİ Genel Müdürlüğü'nün yer aldığı cadde ismi olarak bilenler, ne yazık ki çoktur. Karabekir'i sadece doğu cephesi komutanı olarak bilenler de az değildir. Oysa Karabekir, Harp Okulunu ve Kurmay Okulunu birincilikle bitiren İttihat ve Terakki'nin ikinci kez kurulmasında aktif görev alan, Manastır'da örgütü Enver Bey ile birlikte oluşturan, deyim yerindeyse "beyin takımının" içerisinde bir Osmanlı zabitidir. 


Yapı Kredi Yayınları tarafından basılan İttihat ve Terakki Cemiyeti adlı eser, devrim tarihimizin köşe taşlarından olan örgütün kuruluşundan 31 Mart olayına kadar geçen süreyi anlatıyor. Aynı dönemi İbrahim Temo'nun anılarında ve daha bir çok kitaptan okuyunca çok daha öğretici oluyor. Karabekir'in bu kitabında bir dip not önemli. Dipnotta Mustafa Kemal'in Mart 1906'da İttihat ve Terakki'ye üye olduğu yazılı. Notta üye numarasına da yer verilmiş. Kitapta Mustafa Kemal'in adı bir tek bu dipnotta geçiyor zaten. Nutuk da Mustafa Kemal'in Samsun'a çıkmasıyla başlıyor. Bir ilginç bilgi daha vereyim. Erzurum kongresinin çağrısını da 30 Mayıs 1919'da Karabekir yapmış. Mustafa Kemal'i Erzurum'da tutuklama talimatını yerine getirmeyerek ülkenin kaderini değiştiren isim de gene Karabekir. 

1925'te İzmir suikastı davasında idamla yargılanan ve sonra oy birliği ile beraat edip, kısa bir süre sonra, Atatürk'ün ölümüne kadar inzivaya çekilen Karabekir'in diğer anı kitaplarını da edinmek elzem oldu. 

Hiç yorum yok: