Pazar, Eylül 20, 2015

IBC 2015'in ardından DRONE

Ben merak ettim, belki başka merak edenler de vardır diye öncelikle bu DRONE kelimesi neyin kısaltması onunla başlayalım. Evet, DRONE bir kısaltma: Dynamic Remotely Operated Navigation Equipment. Kelime kelime çevirirsek; dinamik uzaktan kumandalı seyir cihazı. Bizdeki kısaltması da kötü değil aslında İHA; İnsansız Hava Aracı. 

IBC 2015'te farklı büyüklük ve özelliklerde bir çok DRONE sergileniyordu. Hatta F, Basın Merkezi'nin de olduğu, Blok'un önünde, açık havada bir DRONE gösteri merkezi oluşturulmuştu. Bildiğimiz haber amaçlı kameraların bile taşınabildiği DRONE modelleri sergileniyordu. Mikro kameralı 4K kayıt yapabilen, cep telefonuna çektiği görüntüleri anlık olarak gönderebilen, birkaç saat boyunca havada kalabilen, alt kamerası ve sensörleri ile güvenli inişler yapabilen, yani kısacası ne ararsanız vardı fuarda. Farklı üreticilerin, farklı özelliklere sahip, farklı kalitedeki ürünlerin fiyatları da farklı elbette. 


Fikrim olsun diye son gün dolaşırken bir tanesinin fiyatını sordum sizleri de düşünerek. Yukarıda videosunu gördüğünüz DRONE kamerasız olarak 800 €, kameralı olarak ise 900 €. 

Bilmem hatırlar mısınız eskiden bir reklam vardı. Macit beni otomobillendir, diye üzerinden kayacak bornozuyla bir kadın seslenirdi. Bilmem kaç mark olan taksitleri mutfak harçlığından biriktirebileceğini söyleyip sonra bornozun kaymasıyla biterdi reklam. 900 €'yu duyunca aklıma o reklam geldi. Mutfak harçlığı için halen çok olsa bile bir yıllık sigara parası bile değil. 

Hiç yorum yok: