Pazar, Eylül 06, 2015

frekans savaşları - panel / forum


470 - 862 MHz arası ülkemizde karasal televizyon yayınları için ayrılmış UHF bandıydı. Eğer takip ettiyseniz geçenlerde yapılan 4,5'tan 5 ihalesinde 800 MHz de ihale edildi. Yani bant daraldı. Artık 470 - 790 MHz arasına sıkıştı. Bu daralma, beklenen bir durumdu. Zaten sayısal karasal televizyon yayınına geçip analog yayınlarını susturmuş Avrupa ülkelerinde 800 MHz bandı çoktan mobil operatörlere terk edilmişti. İşin doğrusu sayısal karasal televizyona geçişin bu kadar fazla istenmesinin arkasında frekans bandının, yani kıt kamusal kaynağın, daha verimli kullanılması isteği yatmaktaydı. 

470 - 790 MHz arası bizim TV yayını için kalmış durumda şimdilik. Şimdilik diyorum, çünkü bu kalan UHF bandına da göz diken çok. Geçenlerde bir vesile ile konuyu araştırırken bir sunumuna denk geldim. Link'ini bulursam buraya eklerim. Sunumda UHF bandının tümünün (bahsettiğimiz kısmı için deniliyor aslında 470 - 790 MHz arası yani) mobil operatörlere devredilmesi gerektiği ileri sürülüyor. Bu devir sonrası karasal sayısal yayınların LTE Broadcast ile yapılabileceği savunuluyor. Tanıdık geldi değil mi bu görüşler. Bana çok tanıdık geldi. 


Neyse, bu konu pek netametli (tehlikeli). Bu yüzden öyle çok köşeli laflar etmemek gerekir. Hele bilgi sahibi olmadan fikir ileri sürmek, pek anlamsız, her anlamda. Bu yüzden Ekim ayını bekleyin derim. Ekim ayında bir sürpriz olacak, henüz ayrıntıları netleşmediği için tarih ve yer belirtemiyorum. Ancak, Ekim ayı içerisinde bir panel / forum organizasyonu üzerinde çalışıyorum. Konuyla ilgilenenlere şimdiden duyurmuş olayım...

Hiç yorum yok: