Perşembe, Ağustos 06, 2015

HAFTANIN SORUSU: burası neresi?


Kıymetli okurlar, bu kez gene Ankara'nın pek bilinmeyen bir binasının fotografını paylaşıyorum. 

Google fotograf kelimesinin "ğ" ile yazılacağını düşünse bile ben grafiden geldiğine inandığım bu kelimeyi "g" ile yazmaya devam edeceğim. Neyse, Google'a sonra kızarım :)

Fotograftaki mekan ile ilgili ayrıntılı bir yazı da hazırlamak istiyorum. 
  • Henüz inşaatı bitmeyen bu bina nedir? Yani bittiğinde ne olarak kullanılacaktır?
  • Nerededir? Semt bilgisi yeterli.
  • ve son olarak bu camın bir sebebi hikmeti var mıdır? 
Bu 3 soruya da doğru yanıtı ilk veren okuruma Alberto Godenzi'nin Cinsel Şiddet adlı kitabını hediye edeceğim. Kadın cinayetlerinin ardı arkası kesilmeyen ülkemizde aslında dilimize ve benliğimize (erkekler anlamında olarak çoğul kullanıyorum) işlemiş bir cinsiyetçilik var. 

İster evli olun ister sevgili hayat arkadaşınıza karşı tavır ve söylemlerinizi bu kitabı okuduktan sonra bir tartın derim. "Şoke" olacaksınız ve hatta "Oha falan" olacaksınız. 

Epey sinirleriniz bozulacak. Kendinizle yüzleştiğinizde yüzünüz kızaracak muhtemelen. Kitabı bir kenara fırlatmadan okumaya devam edemeyeceksiniz belki de. 

Ancak sabırlı olun. "İnsan" olmak kolay değil. "İnsan" olmak kadar zor olanı, hatta belki daha da zor olanı "insan" kalmak. Bu yüzden okumayı bırakmayın. Canınızı sıksa da acıtsa da devam edin. Acısız kazanılan, kolay verilir. 

Merak ediyorsanız ben okudum, etkilendim, kendimce dersler çıkardım. Hatta geçmiş zamanlarda blogumda kitapla ilgili bir yazı da yazdım. Buradan okuyabilirsiniz o yazıyı. 

Hediyeleri ulaştırmak konusunda biraz sorunlar yaşıyorum. Bir önceki haftanın hediyesini verdim. Ancak iki tane kitap halen bende. En kısa sürede onları da sahiplerine ulaştırmaya çalışacağım. 

Herkese bol şans...

6 yorum:

Haluk Hatırnaz dedi ki...

Özgür bu bina Adliye ile CSO arasında yer alan yeni konser salonu diye biliyorum. Sıhhıye'de yer alıyor.Ama camlar konusunda bir bilgim yok. Çevreci ve yenilenebilir enerji ile ilgilidir diye düşünmek istiyorum ama sonra Melih Gökçek geliyor aklıma.

Onur karaş dedi ki...

İnşaat sıhhiye bölgesindeki ankara adliyesi ile cumhurbuşkunlığı senfoni orkestrası binasının arasında kalan atatür kültür merkezine ait araziye yapılan "Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası" nın yeni binasıdır.1995 yılında başlanmış ama hala bitirilememiştir. Aradaki camlı bölüm ise fuaye olarak planlanmıştır.

Onur karaş dedi ki...

İnşaat sıhhıyedeki Ankara adliyesi ile Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası binasının arasındaki araziye yapılmaktadır. Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrasının yeni binası olarak hizmet vermesi için 1995 yılında inşaata başlanmış ancak hala bitirilememiştir. aradaki camlı bölme ise fuaye odarak planlanmıştır.

Önder dedi ki...

CSO Konser Salonu. Söyleyeyim beş yıl daha bitmez bu inşaat...

sadeceozgur dedi ki...

İlk iki sorunun doğru yanıtları geldi. Üçüncü ve en zor sorunun yanıtını bekliyorum halen

sadeceozgur dedi ki...

sevgili Onur KARAŞ, facebook sayfası üzerinden 3. sorunun yanıtını da gönderdi. Ankara kalesi ile Anıtkabir arasında yüksek bina yapılmamaktadır. İki bina birbirini "görür" ve bu durum korunmaktadır. İşte ortaya yapılan yeni CSO binasının ortasının cam olmasının sebebi hikmeti budur diye biliyorum ben...