Cuma, Ağustos 14, 2015

HAFTANIN SORUSU: Bu heykel şimdi nerede duruyor? daha önce hangi iki meydanı süsledi?Bu kez haftanın sorusunda kendi çektiğim bir fotografı kullanamıyorum. İşlerin yoğunluğundan yetiştiremedim, Ankara'dan ayrılmadan. Neyse ki internet var. Artık Ankara'ya döndüğümde kendi fotograflarımı çekip, bu eseri kendi gözümle sizlere aktarmaya çalışırım. 


Soruyu yazının başlığında belirttim aslında. Bir kez buraya yazayım. Gene üç sorumuz var:
  1. Heykel şu anda Ankara'nın neresinde?
  2. Heykel bugün olduğu noktaya gelmeden önce hangi meydandaydı?
  3. Daha önce hangi meydandaydı?
ve gelelim ödülümüze. Malum en son Cinsel Şiddet'i ödül olarak vermiştim. Bu kez ödül, epey can sıkacak cinsten. Muhtemelen okuyabilirseniz, kabul ediyorum ki kolay okunan kitaplardan değil, paketli her türlü gıdadan olabildiğince uzak duracaksınız. Bir kişi bir kişidir. Bu yüzden ödüllü kitabımız : YEMEZLER! Dr. Yavuz DİZDAR'ın insanlığa hediyesi. 

Kimisi mal mülk edinir yazdıklarıyla, Dr. Dizdar insanların hayır dualarının sahibi oldu bana kalırsa. Bakmayın, kibirden gözleri bağlanmış tıp doktorlarına. Adam kalkmış koca kitap yazmış yıllarını vermiş kitap için okumalara, "safsata" deyip duruyor adının başındaki harflerin saygınlığına güvenerek birileri. 

Allah kibre batırmasın. 

Düşünen beyinler için ibret alınacak öyle çok şey oluyor ki etrafında. Her günümüz mucizelerle dolu aslında. Kimisi halen mucize istiyor. Buyurum o zaman okuyun YEMEZLER!i. Nasıl mucizevi işler oluyor her an içimizde, ibret almak gerek.

Doğru yanıt bir kez daha Onur KARAŞ'tan. 

Onur hocam, ikide iki. Şimdi bilmeyenler torpil var zannedecek. 

Bu heykel ile ilgili ben de ilginç bir iki bilgi paylaşayım. Heykel, Türkiye Cumhuriyeti'ne hediye olarak İtalya tarafından gönderiliyor gerçekten. Öncelikle Doğumevi'nin bahçesine konuluyor ardından seyahatine başlıyor. Kızılay meydanı duraklarının arasında. En uzun kaldığı yer ise artık adı bile değiştirilen Tandoğan meydanı. Oradaki halini dün gibi hatırlarım. Sonra metro/ankaray inşaatı sırasında yerinden kaldırılıyor ve Yenimahalle Belediye'sinin bir hurdalık alanında parçalara ayrılıyor. Parçalara ayıran heykeltraş ise asbest zehirlenmesinden vefat ediyor.


Bu heykeli kurtaran Cer Modern oluyor. İlk fırsata kurucusu ile uzun bir söyleşi yapmak istediğim Cer Modern, Ankara'nın aydınlık yüzünü temsil etmeye devam ediyor. Heykel, yeni CSO binası ile birlikte bir bütünlük oluşturacak. Şimdi suların da fışkırdığı, eski güzel günlerini anımsıyor ve bizleri, sizleri bekliyor....

2 yorum:

Onur karaş dedi ki...

şu anda cermoder'nin bahçesinde. daha önce tandoğan meydanında şimdiki sürahinin ordaydı. bu heykel aslında ankarayı karış karış gezmiştir.İtalya'dan ilk geldiğinde kızılaya dikilmiş daha sonra gençlik parkının önüne taşınmış sonrada hacettepe parkına konulmuştur.

Özgür Coşar dedi ki...

Onur hocam, ikide iki. Şimdi bilmeyenler torpil var zannedecek. Bu heykel ile igili ben de ilginç bir iki bilgi paylaşayım. Heykel, Türkiye Cumhuriyeti'ne hediye olarak İtalya tarafından gönderiliyor gerçekten. Öncelikle Doğumevi'nin bahçesine konuluyor ardından seyahatine başlıyor. Kızılay meydanı duraklarının arasında. En uzun kaldığı yer ise artık adı bile değiştirilen Tandoğan meydanı. Oradaki halini dün gibi hatırlarım. Sonra metro/ankaray inşaatı sırasında yerinden kaldırılıyor ve Yenimahalle Belediye'sinin bir hurdalık alanında parçalara ayrılıyor. Parçalara ayıran heykeltraş ise asbest zehirlenmesinden vefat ediyor.
Bu heykeli kurtaran Cer Modern oluyor. İlk fırsata kurucusu ile uzun bir söyleşi yapmak istediğim Cer Modern, Ankara'nın aydınlık yüzünü temsil etmeye devam ediyor. Heykel, yeni CSO binası ile birlikte bir bütünlük oluşturacak. Şimdi suların da fışkırdığı, eski güzel günlerini anımsıyor ve bizleri, sizleri bekliyor....