Salı, Temmuz 21, 2015

trafikte hız sorununa radikal öneri

Son bir ay içerisinde 4000 km'de fazla otomobil kullandım. Büyük bölümü şehirler arası yollarda yapılan yolculuklar sırasında gözlemlerde bulundum. Bu gözlemlerimi maddeler halinde sıralarsam:
  • Özel araçlar, ticari taşıma yapanlara kıyasla daha hızlı ve kuralları çiğneyerek araç kullanıyor. 
  • Özellikle yol yerleşim yerlerinden geçerken kimse hız limitlerine uymuyor. Bırakın yasal limitlere uygun gitmeyi hızını hiç düşürmüyor. 
  • Sabit radarların bulunduğu yerlerde hız sınırına uygun süratlere iniliyor ve hemen ardından yeniden hızlanılıyor. 
Bu tespitlerim sonrası gelelim radikal önerime: Her araca trafiğe çıkış belgesi düzenlenirken araç takip sistemi takılsın. GSM/GPRS ve GPS sayesinde aracın hangi yolda hangi hızla gittiği takip edilsin. Kabul edilebilir bir gerekçe olmadan (ki benim aklıma sadece hastaneye yetişmek geliyor) hız sınırlarını ihlal edenlere cezaları otomatik olarak gönderilsin. Hem bu sayede aracın çalınma derdi de ortadan kalkar ve kasko bedellerinde de indirim sağlanır. 
Bu radikal öneriye ilk itiraz, devletin beni izlemesini istemiyorum olacaktır. Oysa cep telefonu kullanan herkes baz istasyonu kayıt bilgisinin sürekli tutulduğunu ve istenildiğinde ortaya konulabildiğini unutuyor. Yani konum bilginizi zaten devlet takip edebiliyor istediğinde. İkinci itiraz sistemin sağlıklı çalışmayacağına yönelik olacaktır. Cihazın çıkarılabileceğini ileri sürenler olacaktır. Bunu kontrol etmenin algoritmaları bulunabilir. 
Gönül ister ki insanlar böyle zorunluluklar konulmadan kurallara kendiliğinden uysun. Ancak ne yapalım İnsan BU!

Hiç yorum yok: