Ana içeriğe atla

acele etmeyin lütfen, UHD TV için erken

Yazıların okunma sayılarını yakından takip ediyorum. İster okunsun, ister okunmasın. Zaten kendim için yazıyorum diyenlere inanmayın. Okunmasını önemseme, herkesin okuyabileceği bir platformda paylaşmazdı yazdıklarını. Bakalım bu başlık okunma sayısına katkı sağlayacak mı?
Konumuz tahmin edilebileceği gibi ultra high definition (ultra yüksek tanımlamalı) televizyon. 15 yıldır 63 ekran tüplü televizyonumuzu izlediğimizi ve tamir edilemeyecek derecede arıza yapana kadar da değiştirmeyi planlamadığımızı belirterek başlayayım yazıya. Sektörü takip edenler hatırlayacaktır HD televizyonlar çıktığı zamanlardaki kafa karışıklıklarını. HD Ready, 720p, 1080i, 1080p gibi bir çok HD vardı etrafta. Şimdilerde sadece Full HD (yani 1080p) ekranlar kaldı. Henüz televizyon kanalları HD yayın yapmıyordu ilk HD ekranlar pazarlanırken. Aynı durum 16:9 / 4:3 yayınlar için de yaşandı. Evlerdeki ekranlar 16:9'a dönmüştü oysa yayınlar 4:3 olarak yapılmaya devam ediliyordu. 
Hangi UHD?
Aslında HD zamanından hatırlanacak tartışmalar UHD için de geçerli olmalı. Ancak bu kez durum HD zamanından zor. Öncelikle teknoloji daha karmaşık. HD'deki farklılaşmayı yaratan satır sayısı (720 - 1080) ve tarama şekli (interlaced - progressive) anlaşılması ve anlatılması görece daha kolay olan şeylerdi. Satır sayısı dediğimiz televizyonun icadından beri hayatımızda vardı. Aynı şekilde interlaced'de (atlamalı tarama) hep bizimleydi. UHD'de hayatımıza giren/girecek yenilikleri anlayabilmek için ise sektörün içinde yer almak önkoşul gibi. Herkesin kolayca anlayabileceği çözünürlükteki iyileşme (2160p). UHD denildiğinde öne çıkartılan tek yenilik de bu zaten. 
Renk skalası
International Telecommunication Union (ITU) tarafından yayınlanan (23.08.2012) BT2020 adlı tavsiye belgesinde UHD ekranların sahip olabileceği özellikler tanımlanmış. Buna göre artık renkleri daha geniş bir skala kullanarak tanımlamak olanaklı. Bu ne anlama geliyor? Daha önce ekranda görmediğiniz tonda bir yeşil/kırmızı/sarı...Temel amaca, yani doğada çıplak gözle gördüğümüzü ekrana taşımaya daha yaklaşmış olacağız. 
Renkleri tanımlama için kullanılan bit sayısı
HD yayınlarda renkleri tanımlamak için 8 bit kullanılmaktaydı. UHD için ise 8-10 ve hatta 12 bit kullanılabilecek. Peki hali hazırda piyasada satılan UHD'ler kaç bit? Bu neden önemli derseniz, bugün alacağınız 8 bit çipli ekranlarını ileride 10 bit ile kodlanmış yayınları çözemeyecektir. Bir başka ifadeyle televizyonunuzu "upgrade" etmek zorunda kalacaksınız. Tabii aldığınız televizyon böyle bir olanak size sunarsa. 
Yukarıda kısaca değindiğim bu belirsizlikler bir yana bugün 3-4 bin TL'ye alacağınız UHD televizyon ile UHD yayınları izlemek için bir de UHD uydu alıcısı edinmek zorundasınız. Onu da edindiğinizi varsaysak izleyebileceğiniz henüz bir tane UHD yayın bulunuyor. 

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Televizyon Öldüren Eğlence / Neil Postman

Amerikalı yazar ve medya teorisyeni Neil Postman'ın 1985'te kaleme aldığı ünlü eseri Amusing Ourselves to Death, Osman Akınhay'ın çevirisi ile Ayrıntı yayınlarından çıkmış. İlk baskısı 1994 yılında yapılan kitabın benim okuduğum 2010 yılında yapılan 3. baskısıydı. Geniş kaynakça ve dizini ile birlikte 195 sayfalık kitap iki ana bölümden oluşuyor. İlk bölümde televizyona gelinceye kadar iletişim dünyasının geçirdiği evreler ve her yenilik ile günlük yaşamdaki değişiklikler irdeleniyor. İnsanların sadece yakın çevrelerinde olup bitenden haberdar oldukları, şehrin, ülkenin ve dünyanın geri kalanından bihaber oldukları dönemleri hayal etmek bile zor günümüzde. Telgrafın keşfiyle işler değişmiş. 27 Mayıs 1844'te Amerika'da ilk telgraf hattının kurulmasından yalnızca dört yıl sonra Associated Press'in kurulmasıyla "bütün ülkede hiçbir yerden gelmeyen, özel olarak hiç kimseye hitap etmeyen haberler ağır basmaya başladı" (s.80)
Postman, günümüzden 25 yıl önce y…

Net olan tek şey: Netflix değiştirir

Sektör etkinliklerini 2011 yılından bu yana takip eden birisi olarak Netflix'in Türkiye pazarına girişini, uzunca bir süredir bekliyordum. 2013 yılında Londra ve Talin'de takip ettiğim iki sempozyumda da en çok konuşulan konu Netflix'ti. Aslında Netflix ile ilgili ilk yazımı, Avrupa'da esen OTT rüzgarını değerlendirdiğim 2011 yılında yazmışım
2013 yılında, televizyon yapımları için verilen ödülleri toplayan House of Cards da Netflix için üretilen bir içerikti. Belki haber bundan ibaret olsa, televizyon dünyası açısından çok önemli olmayabilir. Sonuçta Digitürk'ün platform kanalı için ürettirdiği Bir Erkek Bir Kadın adlı uyarlama da çok tuttu örneğin. Ancak House of Cards, TV pazarını ve işleyişini kökten sarsıcı özellikler taşıyordu. Öncelikle, yapımcıları dizideki ilişkiler ağının bir pilot bölümde anlatılamayacak kadar karmaşık olduğunu bu yüzden bir sezon için sipariş verilmesini istediler, pilot bölüm olmaksızın. Ülkemizdeki işleyişin ayrıntılarını tam bilmiyo…

Çocuk Davamız 1 / Kazım Karabekir

Ankara'da sahaf denilince pek akla gelmez Küçükesat tarafları. En bilindik mekanlar Kızılay'daki pasajlar olsa da aslında Küçükesat, kitap meraklıları için önemli adresler barındırır. Bu adreslere başka bir yazıda değinmek üzere başlığa döneyim, bir not ekleyerek. Kazım Karabekir, Osmanlı'nın son dönemi ile Cumhuriyet'in ilk yıllarına tanıklık etmiş isimler arasında en çok anı bırakanlardan birisi sanırım. Anıların çokluğu ile 1925 - 1938 arası zorunlu yalnızlığının etkisi büyüktür gibi geliyor bana. Bu durum da ayrı bir yazı konusu olsun...
Çocuk Davamız 1, Emre yayınları'nın Cumhuriyet Tarihi Serisi'nin 9. kitabı olarak yayınlanmış. Bende 2000 yılında yapılan beşinci baskısı var. İlk baskısı ise 1995 yılında. 330 sayfalık kitap sert bir cilde sahip. Kitabın ikincisi de var. Geçenlerde bu Küçükesat civarındaki bir sahaftan Karabekir'in yazdıklarının 10 cildini satın aldım 100 TL karşılığında. Sanırım Yapı Kredi Yayınları bu eserleri yeniden düzenleyerek büy…