Pazartesi, Ocak 27, 2014

Paris Kahveler Atlası / Uğur Kökden

Teknik eğitim almış yazarlardan okuduğum kitaplar ayrı bir haz veriyor bana. Bugüne kadar okuduğum en etkileyici roman olan Tutunamayanlar'ın yazarı Oğuz Atay gibi Uğur Kökden de inşaat mühendisliği eğitimi almış. Çınar Yaylalı adlı meslektaşımın hikayelerini de keyifle okumuştum.
Kavis Kitap'tan ilk baskısını 2011'de yapan 207 sayfalık kitap, 1960'lı yıllarda Paris'te yazılmış denemelerden oluşuyor. O yıllarda Paris'te çalışan Kökden bir yandan kente ruhunu katan yazarların kitaplarından izlenimlerini aktarıyor bir yandan da özelde Paris'e genelde Fransa'ya ilişkin gözlemlerini. Günümüzde Yılmaz Güney ve Ahmet Kaya'nın da ebedi mekanı haline gelen Pere Lachaise mezarlığına dair yazdıklarını Paris'i gezenlerin ne kadarı farkında acaba?

...Aslında bu mezarlık, Napoleon'un buyruğuyla Devrim'in ve 1871 Komün Hareketi'nin rengini taşıyor. Tek başına "Federeler Duvarı" bile bunun kanıtı. Öyle ki, o duvarın dibinde Federeler'den (Komün Askerleri) arta kalan son yüz kırk yedi kişi kurşuna dizilmişti. İlk kez bu ölçüde, bu sayıda insan, ülkesinin mezarlık toprağı üstüne yerleştirilerek kurşuna dizilmiş oluyor. Üstelik kendi yurttaşları tarafından, kendi ülkesinin silahlarıyla....

Kökden'in yazdıklarını okudukça ne kadar az okuduğumu fark ettim. Fransa tarihi ile ilgili okuduklarımın yetersizliği gördüm. Okuma listeme yeni yazarlar ekledim.

Hiç yorum yok: