Ana içeriğe atla

DVB-T2 deneyimleri İstanbul'da paylaşılacak

Sayısal karasal televizyon yayınları ile ilgili yazılacak, tartışılacak o kadar çok şey var ki. Ancak, bunları kendim söyleyip kendim okumak yerine bir çalıştayda tartışmak çok daha yararlı olacak. Blogumu takip edenler hatırlayacaktır. Bir ay kadar önce T2 sürecini tartışmak için bir çalıştayın toplanması çağrısında bulunmuştum. Çağrıma ülkemiz dışından bir yanıt geldi sonunda: DigiTAG 14 - 15 Kasım 2013'de İstanbul'da DVB-T2 çalıştayı düzenliyor. 
Elbette DigiTAG benim çağrıma yanıt vermiş değil. O işin şakası. Çalıştay (workshop) iki günlük yüklü bir programa sahip. Giriş ücretli. DigiTAG üyesi olmayan kuruluşlardan katılanlar için, ki ülkemizde DigiTAG üyesi bir kuruluş yok, 25 Ekim sonrası kayıtlarda, ki 25 Ekim'i geçtik, 250 €. Ücret, benzer etkinliklerle kıyaslandığında oldukça hesaplı. Ancak, bireysel olarak konuyu takip eden bir mühendis için az para değil. Hele avronun son dönemdeki yükselişinden sonra. Etkinliği yerinde takip etme olanağı bulan şanslılardanım. 
İki günlük bu önemli etkinliğin zamanlaması da anlamlı. Şöyle ki RTÜK'ün web sayfasında halen yer alan tarihlere baktığımızda bugünlerde Ankara'da sayısal karasal televizyon yayınlarının başlamış olması gerekiyor. 1 Kasım 2013'ü geçtiğimize göre Ankara'da T2 yayını izleyebiliyor olmalıydık. İşin doğrusu, uygun alıcıya sahipseniz, gerçekten T2 yayınını Ankara'da izleyebilirsiniz. Küçük bir ayrıntı var sadece. Yayın, testten ibaret ve toplam 7 televizyon kanalı var. Oysa 11 HD, 22 SD olmak üzere 33 ulusal, 4 bölgesel, 7 yerel ve 10 TRT olmak üzere 54 televizyon kanalı izleyeceğimizi bekliyorduk. 
Sürece dair söylenecek çok şey var. Ancak bunları blog üzerinden tartışmanın fayda sağlamayacağını düşünerek fikirlerimi çalıştaya saklıyorum. 
Katılma olanağı bulanlarla orada görüşmek dileğiyle...

Yorumlar

Derya Haydar dedi ki…
Açıklama için teşekkürler, yeni dönem DVB-T2 karasal dijital tv yayınları konusunu yakından takip eden birisi olarak, sormak istiyorum istanbul da DVB-T2 test yayınları ne zaman başlar ? bu konuda şu anki süreç nasıl ilerlemektedir ? Rtük'ün takvimine göre istanbul için 8 Aralık test yayınları başlayacakmış! Peki Anten A.ş nin çalışmaları ne aşamada ? istanbul-çekmeköy - Derya
SADECEOZGUR dedi ki…
Kıymetli okuyucum. Değerli yorumunuzda İstanbul'da 8 Aralık'ta test yayınları demişsiniz. Aslında RTÜK'ün açıkladığı takvim, düzenli DVB-T2 yayınları için açıklanmış takvimdi. Şu kadarını söylemek kehanete girmez; 8 Aralık'ta İstanbul'da yayın başlamayacak...
Süreç kelimenin tam anlamıyla tıkanmış durumda. Ulusal ihalenin yürütmesinin durdurulmasının ardından şebekeyi kuracak şirket oluşturulamıyor. Bu yüzden de bölgesel ve yerel yayıncılar işlemlere başlayamıyor.
Etkinlik sonrası güncel bilgileri paylaşacağım...
Derya Haydar dedi ki…
Anlıyorum bilgi için teşekkürler, istanbul da ve diğer illerde bir an önce test yayınlarının başlamasını ben ve çevrem sabırsızlıkla bekliyoruz,yarın ki etkinliğin tıkanan sürece bir faydası olacakmı ? onuda ayrıca merak etmekteyiz!
Konu hakkında değerli yorum ve paylaşımlarınızı rica ederiz.
SADECEOZGUR dedi ki…
Kıymetli okuyucum,
Umarım bu tıkanıklığı aşma yolunda bir etkisi olur. İşin doğrusu konunun tüm tarafları (ANTEN A.Ş., RTÜK, RATEM, TRT ve özel yayıncılar) bir arada olacaklar. Bu buluşma, tüm tarafları bir araya toplaması bakımından özel öneme haiz.
Ben de Ankara'da düzenli yayınların bir an önce başlamasını bekliyorum. Bu sayede bütçemde bir kalemden (kablo TV aboneliği) kurtulmış olacağım :)
Etkinlik sonrası, muhtemelen pazartesi günü, geniş bir değerlendirme yazısını blogumda paylaşmaya çalışacağım...
Derya Haydar dedi ki…
Etkinlik sonrası değerlendirmenizi bekliyoruz. Etkinlikte neler yaşandı hakkında paylaşımlarınızı sabırsızlıkla bekliyoruz.
SADECEOZGUR dedi ki…
Etkinlik sonrası gözlemlerimi digitag etiketi ile yayınlamaya başladım. Değerlendirme yazılarıma toplu olarak bu bağlantı altında ulaşabilirsiniz:
http://sadeceozgur.blogspot.com/search/label/digitag

Bu blogdaki popüler yayınlar

Televizyon Öldüren Eğlence / Neil Postman

Amerikalı yazar ve medya teorisyeni Neil Postman'ın 1985'te kaleme aldığı ünlü eseri Amusing Ourselves to Death, Osman Akınhay'ın çevirisi ile Ayrıntı yayınlarından çıkmış. İlk baskısı 1994 yılında yapılan kitabın benim okuduğum 2010 yılında yapılan 3. baskısıydı. Geniş kaynakça ve dizini ile birlikte 195 sayfalık kitap iki ana bölümden oluşuyor. İlk bölümde televizyona gelinceye kadar iletişim dünyasının geçirdiği evreler ve her yenilik ile günlük yaşamdaki değişiklikler irdeleniyor. İnsanların sadece yakın çevrelerinde olup bitenden haberdar oldukları, şehrin, ülkenin ve dünyanın geri kalanından bihaber oldukları dönemleri hayal etmek bile zor günümüzde. Telgrafın keşfiyle işler değişmiş. 27 Mayıs 1844'te Amerika'da ilk telgraf hattının kurulmasından yalnızca dört yıl sonra Associated Press'in kurulmasıyla "bütün ülkede hiçbir yerden gelmeyen, özel olarak hiç kimseye hitap etmeyen haberler ağır basmaya başladı" (s.80)
Postman, günümüzden 25 yıl önce y…

Net olan tek şey: Netflix değiştirir

Sektör etkinliklerini 2011 yılından bu yana takip eden birisi olarak Netflix'in Türkiye pazarına girişini, uzunca bir süredir bekliyordum. 2013 yılında Londra ve Talin'de takip ettiğim iki sempozyumda da en çok konuşulan konu Netflix'ti. Aslında Netflix ile ilgili ilk yazımı, Avrupa'da esen OTT rüzgarını değerlendirdiğim 2011 yılında yazmışım
2013 yılında, televizyon yapımları için verilen ödülleri toplayan House of Cards da Netflix için üretilen bir içerikti. Belki haber bundan ibaret olsa, televizyon dünyası açısından çok önemli olmayabilir. Sonuçta Digitürk'ün platform kanalı için ürettirdiği Bir Erkek Bir Kadın adlı uyarlama da çok tuttu örneğin. Ancak House of Cards, TV pazarını ve işleyişini kökten sarsıcı özellikler taşıyordu. Öncelikle, yapımcıları dizideki ilişkiler ağının bir pilot bölümde anlatılamayacak kadar karmaşık olduğunu bu yüzden bir sezon için sipariş verilmesini istediler, pilot bölüm olmaksızın. Ülkemizdeki işleyişin ayrıntılarını tam bilmiyo…

Çocuk Davamız 1 / Kazım Karabekir

Ankara'da sahaf denilince pek akla gelmez Küçükesat tarafları. En bilindik mekanlar Kızılay'daki pasajlar olsa da aslında Küçükesat, kitap meraklıları için önemli adresler barındırır. Bu adreslere başka bir yazıda değinmek üzere başlığa döneyim, bir not ekleyerek. Kazım Karabekir, Osmanlı'nın son dönemi ile Cumhuriyet'in ilk yıllarına tanıklık etmiş isimler arasında en çok anı bırakanlardan birisi sanırım. Anıların çokluğu ile 1925 - 1938 arası zorunlu yalnızlığının etkisi büyüktür gibi geliyor bana. Bu durum da ayrı bir yazı konusu olsun...
Çocuk Davamız 1, Emre yayınları'nın Cumhuriyet Tarihi Serisi'nin 9. kitabı olarak yayınlanmış. Bende 2000 yılında yapılan beşinci baskısı var. İlk baskısı ise 1995 yılında. 330 sayfalık kitap sert bir cilde sahip. Kitabın ikincisi de var. Geçenlerde bu Küçükesat civarındaki bir sahaftan Karabekir'in yazdıklarının 10 cildini satın aldım 100 TL karşılığında. Sanırım Yapı Kredi Yayınları bu eserleri yeniden düzenleyerek büy…