Cuma, Eylül 13, 2013

Okunma sayıları ve YazarKafe.com

Blog yazanların, hatta daha genel ifadeyle bir şeyler yazıp bunu bir şekilde yayınlayanların, ortak amacı yazdıklarının okunmasıdır. Ben kendim için yazıyorum, okunmayı önemsemiyorum diyenlere inanmayın. Okunmayı önemsemeyen, yazdıklarını yayınlamaz. Günlük, bu tür yazılanlar içindir zaten. Eğer yazdığını yayınlıyorsan, okunsun diyedir ve okunmasını da önemsersin, itiraf etmesen bile.
2004 yılından beridir yazdıklarımı yayınlıyorum. Aslında hikayem daha eskilere gider. Ama o dönem blog öncesi olduğu için pek anımsamıyorum işin doğrusu. Neyse, 2004'ten bu yana sürdürdüğüm blog yazılarım, artık daha çok okunmaya başladı. Google'ın bir hizmeti olan blogger platformunu kullanıyorum ve paylaşacağım veriler, aynı hizmetin sundukları. 
Son bir kaç aydır Hürriyet gazetesinin internet hizmetlerinden birisi olan Bumerang'a üyeyim. Bumerang, web sayfası sahiplerinin üye olabileceği bir platform. Buraya üye olduktan sonra çeşitli seviyelere göre çeşitli olanaklara sahip olunuyor. Platin olarak sınıflandırılan üst düzey üyelerin, yazarkafe.com adlı bir siteye günlük 5 adet yazı gönderme hakları oluyor. Bu yazılar, 500 karakteri aşmayan tanıtım yazıları. Web sayfalarındaki yazılarını tanıtan yazılar bunlar. Bir adet fotografla süslenebilen yazılar, doğrudan sayfanıza bağlantıyı içeriyor. 
İşte yazarkafe.com sayesinde son günlerde ziyaretçi sayımda fark edilir bir artış kaydedildi. Özellikle iki gündür düzenli olarak 5'er yazımı bumerang üzerinden yazarkafe'ye yükledim ve bu yükleme işlemine başladığım 11 eylülde 89 olan ziyaretçi sayısı 12 eylülde 155'e, 13 eylülde (yani bugün, şimdilik) 171'e çıktı. Bu arada sayfama yeni yazı eklemedim ve yazılarımı başka platformlarda paylaşmadım. Yani ziyaretçi sayısındaki, neredeyse ikiye katlanan artışın, tek anlamlı nedeni yazarkafe.com'dan kaynaklanan trafik.
Bu yazıyı, blogdaki diğer tüm yazılar gibi, herhangi bir ödeme/reklam/promosyon karşılığında yazmadığımı belirterek bitireyim.

Hiç yorum yok: