Ana içeriğe atla

Sınırda Bir Ülke / Emil Tode


Sadece, Sadeceokumak adlı yeni bloguma yazdığım ilk kitap notu uzaklardan, kuzeyden bir ülkenin genç bir yazarının ilk romanı: Sınırda Bir Ülke. Emil Tode'nin bu ilk romanı Estonya Ulusal Kitap Ödülü'nü kazanmış. İletişim yayınlarından ilk baskısını 1999 yılında yapan roman, ne yazık ki pek ilgi görmemiş. Bu yıldan beri yeni baskısı yapılmayan kitabı sahafta arayıp buldum. 
Özellikle bu romanı aramamın nedeni var elbette. Eğer herşey planlandığı gibi gelişirse, 20 Ağustos'ta Estonya'nın başkenti Tallinn'e gitmiş olacağım. Hayatımda ilk kez bu kadar kuzeyde bir ülkeye gitmiş olacağım ve gene ilk kez yurt dışında bir etkinlikte sunum yapacağım. Estonya ile ilgili kitaplar okumaya gayret ederken karşılaştım Sınırda Bir Ülke ile. Gideceğim yer, Türk turistlerce çok tercih edilmeyen bir ülke olmayınca, gezi rehberi tarzı kitap bulamadım. 
Gelelim romana. 160 sayfalık kısa roman, anlatıcı kahramanın Angelo adlı belki hayali belki gerçek arkadaşına yazdığı ve büyük olasılıkla hiç gönderilmeyen mektuplardan oluşuyor. Bu haliyle okunması kolay değil. Ayrıca anlatıcı kahramanın acizliği ve herşeyi boşlamış kendisini akıntıya bırakmış ruh hali, okuyucu olarak beni zaman zaman çileden çıkarttı. Hatta romanı bitirdiğimde, ki normalden uzun sürdü okumam, bir rahatlama hissi oluştu. O ilk saatlerde, romanın büyüklüğünü teslim ettim. Anlatıcı karakterin çaresizliği, "Avrupa" karşısında ezik "Doğu Avrupalı" hali bunaltıcıydı. 
Sadece romanı okuyarak, anlatıcının Estonya'dan olduğu kestirmek olanaklı değil. Kimi meydan isimleri geçiyor ancak bu meydanların Estonya'da olduğuna ilişkin bir bilgi yok. Peki bu ilginç roman ne anlatıyor? Ya da nasıl bir roman? Öncelikle bu satırları yazan bendenizin edebiyat alanında bir eğitimi olmadığını belirteyim. Yani buraya düştüğün notların bilgiye dayanmadığını bilmenizi isterim. 
Roman, mektuplarla ilerliyor. Karakterleri anlatıcının dilinden tanıyoruz. Tek anlatıcı var roman boyunca ve bu yüzden tek boyuttan izliyoruz herşeyi. Anlatıcı karakter, Doğu Avrupalı, edebiyat eğitimi almış, çocukluğunu Sovyet yönetiminin yoksunluğuyla ve ninesiyle geçirmiş erkek bir eşcinsel. Aslında eşcinsel olduğuna yönelik roman boyunca fazlaca bir gönderme yok. Ya da benim fark edebildiğim bir gönderme yok. Erkeklerden etkilenme durumlarından bahsediliyor ama bunları anlatan karakterin erkek olduğunu, bir otel temizlik görevlisinin "mösyö" demesinden başka bir şeyden anlayamadım.
Daha önce dediğim gibi okurken, bu kadar da kendini bırakmışlık olmaz, silkin ve kendine gel diye çok dedim.  Bu bile anlatımın gücünü ortaya koyuyor bir yerde. Dostoyevski'nin ve Kafka'nın kararkterlerini hatırlattı, romanı bitirdikten sonra. Ya da Camus'nün. Sonuçta, beklediğim gibi az okunan bir roman ortaya çıkmış. Böylesi, okuyucusundan talebi olan kitapların çok okuyucuya ulaşması ne yazık ki bir hayalden ibaret. Neyse ki İletişim yayınları gibi bu tarz çok satmayacağı baştan belli kitapları da okuyucuyla buluşturacak güçte yayıncılarımız var. Umarım bu yazım, bu önemli romanın daha çok okuyucuya ulaşmasına vesile olur.  

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Televizyon Öldüren Eğlence / Neil Postman

Amerikalı yazar ve medya teorisyeni Neil Postman'ın 1985'te kaleme aldığı ünlü eseri Amusing Ourselves to Death, Osman Akınhay'ın çevirisi ile Ayrıntı yayınlarından çıkmış. İlk baskısı 1994 yılında yapılan kitabın benim okuduğum 2010 yılında yapılan 3. baskısıydı. Geniş kaynakça ve dizini ile birlikte 195 sayfalık kitap iki ana bölümden oluşuyor. İlk bölümde televizyona gelinceye kadar iletişim dünyasının geçirdiği evreler ve her yenilik ile günlük yaşamdaki değişiklikler irdeleniyor. İnsanların sadece yakın çevrelerinde olup bitenden haberdar oldukları, şehrin, ülkenin ve dünyanın geri kalanından bihaber oldukları dönemleri hayal etmek bile zor günümüzde. Telgrafın keşfiyle işler değişmiş. 27 Mayıs 1844'te Amerika'da ilk telgraf hattının kurulmasından yalnızca dört yıl sonra Associated Press'in kurulmasıyla "bütün ülkede hiçbir yerden gelmeyen, özel olarak hiç kimseye hitap etmeyen haberler ağır basmaya başladı" (s.80)
Postman, günümüzden 25 yıl önce y…

Net olan tek şey: Netflix değiştirir

Sektör etkinliklerini 2011 yılından bu yana takip eden birisi olarak Netflix'in Türkiye pazarına girişini, uzunca bir süredir bekliyordum. 2013 yılında Londra ve Talin'de takip ettiğim iki sempozyumda da en çok konuşulan konu Netflix'ti. Aslında Netflix ile ilgili ilk yazımı, Avrupa'da esen OTT rüzgarını değerlendirdiğim 2011 yılında yazmışım
2013 yılında, televizyon yapımları için verilen ödülleri toplayan House of Cards da Netflix için üretilen bir içerikti. Belki haber bundan ibaret olsa, televizyon dünyası açısından çok önemli olmayabilir. Sonuçta Digitürk'ün platform kanalı için ürettirdiği Bir Erkek Bir Kadın adlı uyarlama da çok tuttu örneğin. Ancak House of Cards, TV pazarını ve işleyişini kökten sarsıcı özellikler taşıyordu. Öncelikle, yapımcıları dizideki ilişkiler ağının bir pilot bölümde anlatılamayacak kadar karmaşık olduğunu bu yüzden bir sezon için sipariş verilmesini istediler, pilot bölüm olmaksızın. Ülkemizdeki işleyişin ayrıntılarını tam bilmiyo…

Çocuk Davamız 1 / Kazım Karabekir

Ankara'da sahaf denilince pek akla gelmez Küçükesat tarafları. En bilindik mekanlar Kızılay'daki pasajlar olsa da aslında Küçükesat, kitap meraklıları için önemli adresler barındırır. Bu adreslere başka bir yazıda değinmek üzere başlığa döneyim, bir not ekleyerek. Kazım Karabekir, Osmanlı'nın son dönemi ile Cumhuriyet'in ilk yıllarına tanıklık etmiş isimler arasında en çok anı bırakanlardan birisi sanırım. Anıların çokluğu ile 1925 - 1938 arası zorunlu yalnızlığının etkisi büyüktür gibi geliyor bana. Bu durum da ayrı bir yazı konusu olsun...
Çocuk Davamız 1, Emre yayınları'nın Cumhuriyet Tarihi Serisi'nin 9. kitabı olarak yayınlanmış. Bende 2000 yılında yapılan beşinci baskısı var. İlk baskısı ise 1995 yılında. 330 sayfalık kitap sert bir cilde sahip. Kitabın ikincisi de var. Geçenlerde bu Küçükesat civarındaki bir sahaftan Karabekir'in yazdıklarının 10 cildini satın aldım 100 TL karşılığında. Sanırım Yapı Kredi Yayınları bu eserleri yeniden düzenleyerek büy…