Ana içeriğe atla

Sayısal Yayıncılık Konferansı - Fresh Connections

Bu yıl katıldığım uluslararası konferanslar öncesinde programı değerlendirdiğim yazılar hazırlamıştım. Bu kez unuttuğumu fark ettim. Geç oldu gerçi ancak gene de etkinlikten bir gün önce yazmış olayım.
Etkinlik Levira şirketince düzenleniyor. Levira'nın %51'i Estonya devletinin, %49'u ise TDF adlı Fransız şirketinin. TDF, Fransa dışında bir çok Avrupa ülkesinde şirketleri olan büyük bir grup. Levira ile ayrıntılı bilgileri web sayfasında bulabilirsiniz. 
Konferans iki gün sürecek. Katılım, 15 ağustos öncesi kayıt yaptıranlar için ücretsiz. Bu yıl beşincisi düzenleniyor. İlk gün, Levira'nın hoş geldiniz konuşmasının ardından TV Hackfest'in kurucusu Richard Kastelein'in konuşması ile başlayacak. Kastelein'ın sunumu televizyon endüstrisinin yönüyle ilgili. Salonlarımızın baş köşesini işgal eden bu cihaz daha demokratik bir toplum olmamıza mı hizmet ediyor yoksa aksi mi doğru? Politik bir soru ve sorun. İlk gün daha çok sayısal karasal yayıncılığa ayrılmış. Avrupa'da sayısallaşmanın durumunu genel olarak değerlendiren sunumun ardından sıra ülke raporlarına gelecek. Finlandiya, Türkiye, Rusya, Kazakistan, Ukrayna ve İtalya'nın durumu hakkında sunumlar yapılacak. 
Konferansın ilk günü öğleden sonra sunumları DVB-T2 Lite ile Kopenhag'da yapılan mobil tv ve sayısal radyo denemeleri ile ilgili. Bu sunumu HEVC (yüksek verimli video kodlaması) ve OTT-Hibrit TV konulu sunumlar izleyecek. Kahve arasının ardından sayısal yayıncılığın çevreye katkısı / etkisi tartışılacak. Etkinliğin en sıradışı sunumu olacağını düşünüyorum bunun. DVB-S ve S2, T ve T2, C ve C2 var. Peki 3. nesilleri görecek miyiz? Güzel soru, kendi adıma T'nin 3'üncüsünün olamayacağı yönünde. Yarın dinleyip, öğrenmiş olacağım. Ultra HD (4K) ve uydu üzerinden IP bağlantısı ile ilk gün tamamlanacak. 
İkinci gün ise daha çok sayısal yayının diğer bileşenleri ile ilgili. Sabah oturumu benim de hassas olduğum bir konuda: çocuk gelişimi ve televizyon ilişkisi. Bu sunumdan ziyade bir panel ile ele alınacak. Ardından Estonya'da matematik eğitimi konulu bir sunum var. Over The Top (OTT) bu konferansın da önemli konularından. İki sunum olacak OTT konusunda. Birincisi OTT dünyasında Pay TV'nin başarısı için uygulanması gereken stratejileri tartışacak. Diğeri ise Netflix ve HBO'nun kuzey ülkelerindeki bir yılının değerlendirmesi şeklinde olacak. 
İkinci gün öğle arasından önceki oturumlar ses konusunda. Ses kontrolü ve EBU R128 masaya yatırılacak. Etkinliğin son oturumunda üç sunum yapılacak. Bunlar medyada bulut teknolojisinin kullanımı ve malum tartışma: akıllı televizyonlar set üstü kutusunun yerine geçebilir mi? Geçenlerde duyurusu yapılan ChromeCast ile televizyonun akıllı olmasına bile gerek olmadığını akılda tutup bu sunumları dikkatle izlemek gerekiyor. 
Levira ile açılan etkinlik, Levira'nın CEO'su Mart Einpalu'nun sunumu ile tamamlanacak. İki güne sığan bir dolu konu. Bakalım nasıl geçecek?

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Televizyon Öldüren Eğlence / Neil Postman

Amerikalı yazar ve medya teorisyeni Neil Postman'ın 1985'te kaleme aldığı ünlü eseri Amusing Ourselves to Death, Osman Akınhay'ın çevirisi ile Ayrıntı yayınlarından çıkmış. İlk baskısı 1994 yılında yapılan kitabın benim okuduğum 2010 yılında yapılan 3. baskısıydı. Geniş kaynakça ve dizini ile birlikte 195 sayfalık kitap iki ana bölümden oluşuyor. İlk bölümde televizyona gelinceye kadar iletişim dünyasının geçirdiği evreler ve her yenilik ile günlük yaşamdaki değişiklikler irdeleniyor. İnsanların sadece yakın çevrelerinde olup bitenden haberdar oldukları, şehrin, ülkenin ve dünyanın geri kalanından bihaber oldukları dönemleri hayal etmek bile zor günümüzde. Telgrafın keşfiyle işler değişmiş. 27 Mayıs 1844'te Amerika'da ilk telgraf hattının kurulmasından yalnızca dört yıl sonra Associated Press'in kurulmasıyla "bütün ülkede hiçbir yerden gelmeyen, özel olarak hiç kimseye hitap etmeyen haberler ağır basmaya başladı" (s.80)
Postman, günümüzden 25 yıl önce y…

Net olan tek şey: Netflix değiştirir

Sektör etkinliklerini 2011 yılından bu yana takip eden birisi olarak Netflix'in Türkiye pazarına girişini, uzunca bir süredir bekliyordum. 2013 yılında Londra ve Talin'de takip ettiğim iki sempozyumda da en çok konuşulan konu Netflix'ti. Aslında Netflix ile ilgili ilk yazımı, Avrupa'da esen OTT rüzgarını değerlendirdiğim 2011 yılında yazmışım
2013 yılında, televizyon yapımları için verilen ödülleri toplayan House of Cards da Netflix için üretilen bir içerikti. Belki haber bundan ibaret olsa, televizyon dünyası açısından çok önemli olmayabilir. Sonuçta Digitürk'ün platform kanalı için ürettirdiği Bir Erkek Bir Kadın adlı uyarlama da çok tuttu örneğin. Ancak House of Cards, TV pazarını ve işleyişini kökten sarsıcı özellikler taşıyordu. Öncelikle, yapımcıları dizideki ilişkiler ağının bir pilot bölümde anlatılamayacak kadar karmaşık olduğunu bu yüzden bir sezon için sipariş verilmesini istediler, pilot bölüm olmaksızın. Ülkemizdeki işleyişin ayrıntılarını tam bilmiyo…

Çocuk Davamız 1 / Kazım Karabekir

Ankara'da sahaf denilince pek akla gelmez Küçükesat tarafları. En bilindik mekanlar Kızılay'daki pasajlar olsa da aslında Küçükesat, kitap meraklıları için önemli adresler barındırır. Bu adreslere başka bir yazıda değinmek üzere başlığa döneyim, bir not ekleyerek. Kazım Karabekir, Osmanlı'nın son dönemi ile Cumhuriyet'in ilk yıllarına tanıklık etmiş isimler arasında en çok anı bırakanlardan birisi sanırım. Anıların çokluğu ile 1925 - 1938 arası zorunlu yalnızlığının etkisi büyüktür gibi geliyor bana. Bu durum da ayrı bir yazı konusu olsun...
Çocuk Davamız 1, Emre yayınları'nın Cumhuriyet Tarihi Serisi'nin 9. kitabı olarak yayınlanmış. Bende 2000 yılında yapılan beşinci baskısı var. İlk baskısı ise 1995 yılında. 330 sayfalık kitap sert bir cilde sahip. Kitabın ikincisi de var. Geçenlerde bu Küçükesat civarındaki bir sahaftan Karabekir'in yazdıklarının 10 cildini satın aldım 100 TL karşılığında. Sanırım Yapı Kredi Yayınları bu eserleri yeniden düzenleyerek büy…