Ana içeriğe atla

ve karşınızda Tivilogy.com

Televizyon dünyasının teknolojisi kısmıyla ilgiliyseniz, büyük olasılıkla tivilogy.com'u biliyorsunuzdur. IPTV, Video On Demand, Digital Terrestrial Television, Interactive Television ve daha uzatabileceğimiz bir çok İngilizce kavramı Türkçe internet sitesinde değerlendirmek kolay iş değil. 
Sayfanın üç kurucusu var. Kurucuları arasında ilk tanıştığım Uygar Boynudelik, tivilogy.com'a veda etti. Diğer iki kurucu Tanıl Ergin ve Emre Çınar ile bir e-söyleşi yaptım. Soruları gönderdim, vakit bulduklarında yanıtlarını gönderdiler. Bu yazıyla birlikte yeni bir etiket eklendi bloguma: soylesi. Aklımda bir kaç site daha var. Bakalım, kabul ederlerse onlara da sorularım olacak...

Kendinizden kısaca bahsedebilir misiniz?

EMRE:Tabii ki 1984 İstanbul doğumluyum, Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Tasarımı bölümünü bitirdikten sonra UCLA'da The Business and Management of Entertainment sertifikasını aldım. Son olarak da Oxford Brookes Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Dijital Medya Master'ını (MSc.) tamamladım ve profesyonel çalışma hayatıma başladım.
TANIL: Ege Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği, Ege Bilgisayar Master, Bilkent EMBA egitimlerimin paralelelinde Vestel’de Digital TV Yazılım Mühendisi olarak başladığım kariyerime aynı firmada Project Manager olarak devam etmekteyim. Genel olarak teknolojik yenilikleri takip edip çıkarımlarda bulunmak benim için yıllardır süregelen bir tutku. Bir nevi geek-squad üyesi sayabilirsiniz.
Neden tivilogy?

ORTAK:
İsim olarak soruyorsanız esasında matemeatik problemi gibi aklımıza gelenleri yazdık ve içlerinden en beğendiğimizi isim olarak tercih ettik. Türkiye'nin gerek insan yapısı gerekse gayrisafi milli hasıla rakamlarına göre TV'nin çok büyük önem taşıdığını düşünüyoruz. Özellikle internet ve online video tüketimini de düşününce Türkiye yeni TV ekosistemi için çok önemli bir Pazar haline geliyor. Tivilogy'de biz bu pazarın nabzını tutuyoruz ve Türkiye'de bu konudaki ilk ve tek platformuz. Ayrıca çalıştığımız sektörde, Türkiye odaklı, global trendleri takip edip bunları Türkiye perspektifiyle yorumlayan bir oluşumun eksikliği bizi Tivilogy’yi kurmaya itti. Aldığımız yorumlardan anlıyoruz ki bu konuda eksik gerçekten çok ama çok büyük. 
Yurt dışındaki örneklerle kıyaslarsak
Bu konuda en beğendiğimiz site GigaOM. Bu site de daha çok yeni medya üzerine gidiyor. Uluslararası platformlara göre Tivilogy.com lokal içerikle öne çıkıyor ve farklılaşıyor. Bugün Türkiye'de Tivilogy.com dışında bu konu üzerine kaynak, makale, bilgi bulabileceğiniz kişisel bloglardan başka bir site yok. Yani Tivilogy’yi Global perspektifin Türkiye için yorumlanması açısından oldukça farklı bir yerde olduğunu düşünüyoruz.


Hedefleriniz?
En büyük hedefimiz bu yeni oluşan ekosistemin çok iyi anlaşılması ve bu yönde gelişecek iş modellerine ön ayak olmak. Kendi hedefimiz de şimdilik bu konuyu tartışabileceğimiz oturumlar, workshoplar, orta uzunlukta sessionlar yapmak.
Ülkemizdeki TV sektörü Avrupa ile kıyaslayınca
Türkiye pazarı avrupaya göre satellite oryante... Ülkede şöyle bir gezintiye çıksanız her şehirde bolca uydu antenlerine rastlarsınız ve ancak bu satellite kullanımına rağmen Pay-TV anlamında avrupa bize göre daha gelişmiş. Onların ulaştığı nüfus oranı bizden çok daha ileride. Özellikle yeni TV teknolojilerinde daha şanslılar çünkü internet nispeten ucuz ve hızlı dolayısı ile DTT ile birlikte avrupalı vatandaşların yeni bir döneme yelken açacağını söyleyebiliriz. Bunun dışında TV sektöründe core technology konularında çalışan firma sayısı oldukça az. Biz bu tip yeni oluşumlara da destek vererek ekosistemi büyütmeyi de hedefliyoruz.


Bu DTT ne olacak?


Tüm ülkeler 2015 yılında yapılacak olan ASO (analog Switch Off) sonrası tamamen digital karasal yayına geçmeye hazırlanıyor. Türkiye'de , Avrupa'daki diğer ülkeler ile aynı yol haritasını takip ediyor. Bu konuda önümüzdeki ana konular T2 desteği olmayan cihazların kaderi, DTT ile ortaya çıkan HBBTV'nin önemi ve tabiki broadband altyapımız. DTT yazmaya başlasak bu satırlara biraz zor sığar 2014 daha belirleyici olacak. 
Ayrıca DVBS dominant bir ülkede DVBT2 nasıl konumlanacak konusu da 2014de sekillenmeye baslayacak. Cok ilginc firmalardan çok ilginç yatırımlar ve kampanyalar ile DVBT2 karşımıza çıkabilir, şaşırmayalım

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Televizyon Öldüren Eğlence / Neil Postman

Amerikalı yazar ve medya teorisyeni Neil Postman'ın 1985'te kaleme aldığı ünlü eseri Amusing Ourselves to Death, Osman Akınhay'ın çevirisi ile Ayrıntı yayınlarından çıkmış. İlk baskısı 1994 yılında yapılan kitabın benim okuduğum 2010 yılında yapılan 3. baskısıydı. Geniş kaynakça ve dizini ile birlikte 195 sayfalık kitap iki ana bölümden oluşuyor. İlk bölümde televizyona gelinceye kadar iletişim dünyasının geçirdiği evreler ve her yenilik ile günlük yaşamdaki değişiklikler irdeleniyor. İnsanların sadece yakın çevrelerinde olup bitenden haberdar oldukları, şehrin, ülkenin ve dünyanın geri kalanından bihaber oldukları dönemleri hayal etmek bile zor günümüzde. Telgrafın keşfiyle işler değişmiş. 27 Mayıs 1844'te Amerika'da ilk telgraf hattının kurulmasından yalnızca dört yıl sonra Associated Press'in kurulmasıyla "bütün ülkede hiçbir yerden gelmeyen, özel olarak hiç kimseye hitap etmeyen haberler ağır basmaya başladı" (s.80)
Postman, günümüzden 25 yıl önce y…

Net olan tek şey: Netflix değiştirir

Sektör etkinliklerini 2011 yılından bu yana takip eden birisi olarak Netflix'in Türkiye pazarına girişini, uzunca bir süredir bekliyordum. 2013 yılında Londra ve Talin'de takip ettiğim iki sempozyumda da en çok konuşulan konu Netflix'ti. Aslında Netflix ile ilgili ilk yazımı, Avrupa'da esen OTT rüzgarını değerlendirdiğim 2011 yılında yazmışım
2013 yılında, televizyon yapımları için verilen ödülleri toplayan House of Cards da Netflix için üretilen bir içerikti. Belki haber bundan ibaret olsa, televizyon dünyası açısından çok önemli olmayabilir. Sonuçta Digitürk'ün platform kanalı için ürettirdiği Bir Erkek Bir Kadın adlı uyarlama da çok tuttu örneğin. Ancak House of Cards, TV pazarını ve işleyişini kökten sarsıcı özellikler taşıyordu. Öncelikle, yapımcıları dizideki ilişkiler ağının bir pilot bölümde anlatılamayacak kadar karmaşık olduğunu bu yüzden bir sezon için sipariş verilmesini istediler, pilot bölüm olmaksızın. Ülkemizdeki işleyişin ayrıntılarını tam bilmiyo…

Çocuk Davamız 1 / Kazım Karabekir

Ankara'da sahaf denilince pek akla gelmez Küçükesat tarafları. En bilindik mekanlar Kızılay'daki pasajlar olsa da aslında Küçükesat, kitap meraklıları için önemli adresler barındırır. Bu adreslere başka bir yazıda değinmek üzere başlığa döneyim, bir not ekleyerek. Kazım Karabekir, Osmanlı'nın son dönemi ile Cumhuriyet'in ilk yıllarına tanıklık etmiş isimler arasında en çok anı bırakanlardan birisi sanırım. Anıların çokluğu ile 1925 - 1938 arası zorunlu yalnızlığının etkisi büyüktür gibi geliyor bana. Bu durum da ayrı bir yazı konusu olsun...
Çocuk Davamız 1, Emre yayınları'nın Cumhuriyet Tarihi Serisi'nin 9. kitabı olarak yayınlanmış. Bende 2000 yılında yapılan beşinci baskısı var. İlk baskısı ise 1995 yılında. 330 sayfalık kitap sert bir cilde sahip. Kitabın ikincisi de var. Geçenlerde bu Küçükesat civarındaki bir sahaftan Karabekir'in yazdıklarının 10 cildini satın aldım 100 TL karşılığında. Sanırım Yapı Kredi Yayınları bu eserleri yeniden düzenleyerek büy…