Çarşamba, Eylül 14, 2011

DVB-T2 ile ilgili önemli rapor

Avrupa Yayın Birliği'nden (European Broadcasting Union - EBU) Elena Puigrefagut ile Radyo Televizyon Tekniği Enstitüsü'nden(Institude für Rundfunctechnic- IRT) Roland Brugger'ın Mayıs 2011'de hazırladıkları bir rapor EBU TECH 3348 olarak yayınlandı. Raporun tam adı Frequency and Network Planning Aspects of DVB-T2. Rapor, sayısal karasal yayıncılık için kullanılan standartlardan birisi olan DVB-T'nin daha gelişmiş hali olan DVB-T2 ile ilgili yazılmış önemli eserlerden. Ekleriyle birlikte 88 sayfalık çalışma 7 bölümden oluşuyor. Bölümlerin isimleri şöyle:

1. Giriş 2. Sistem Özellikleri 3. Alıcı özellikleri, paylaşım ve uyumluluk, ağ planlama parametreleri 4. Yeni planlama özellikleri 5. Kurulum senaryoları 6. DVB-T2'ye geçiş 7. Referanslar

Konu, ülkemizi de yakından ilgilendiriyor. Yayıncılık dünyasını düzenleyen yasa 3 Mart 2011'de Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Ancak, sayısal karasal yayına geçiş sürecini tarifleyecek yönetmeliğin yayını halen bekleniyor. Bu yönetmelik yayınlandığında ülkemizde sayısal karasal yayın için seçilen standart ve daha bir çok konu belirlenmiş olacak. Umarım ki seçilecek standarda sahip cihazlar yerli üretim ile piyasaya sunulabilir ve yurt dışı bağımlılığı olabildiğince azaltılır.

EBU'nun söz konusu yayınına buradan erişebilirsiniz. Yayını incelediğinizde sizler de göreceksiniz ki standartın uygulanması hiç kolay değil. Yeni yasada öngörülen sürelerde sayısal karasal yayın dönüşümünün gerçekleşebilmesi için ilgili yönetmeliklerin bir an evvel yayınlanması ve belirsizliklerin ortadan kalkması gerekiyor. ayın Birliği'nden (European Broadcasting Union - EBU) Elena Puigrefagut ile Radyo Televizyon Tekniği Enstitüsü'nden(Institude für Rundfunctechnic- IRT) Roland Brugger'ın Mayıs 2011'de hazırladıkları bir rapor EBU TECH 3348 olarak yayınlandı.

Hiç yorum yok: