Cuma, Temmuz 08, 2011

Yaşadığınız şehirde hangi radyo hangi frekanstan yayın yapıyor?

Başlıktaki soruyu meraj ediyor musunuz? Yanıtınız "evet" ise Radyo Televizyon Üst Kurulu'nun web sayfasındaki sorgulama ekranını kullanarak merakınızı giderebilirsiniz. Türkiye'nin tüm illerindeki FM bandından yayın yapan tüm radyo istasyonlarını ve frekanslarını listeletmeniz olanaklı. Merak edenler için benim yaptığım bir kaç listemenin sonucunu yazayım.

Sorgulamalara göre Ankara'da (ilçeler dahil) 104, İstanbul'da 109, İzmir'de 116, Antalya'da 112 radyo istasyonu yayın yapıyor. 87,5 ile 108 MHz frekansları arasına yayılmış durumda bu radyolar. Aynı frekanstan yayın yapan birden fazla istasyon görebilirsiniz listede. Dikkatli incelediğinizde, yayınların farklı ilçelerden yapıldığını göreceksiniz.

Büyük kentlerdeki yayıncı sayıları beni şaşırttı açıkçası. Antalya ve İzmir, Ankara ve İstanbul'u geçmiş. Bir başka şaşırtıcı durum küçük illere göz attığımda ortaya çıktı. Tunceli, Artvin, Ardahan gibi illeri sorguladığımda TRT'nin yanı sıra Samanyolu (Burç FM) ve Türkiye Polis Radyosu'nun yayınları olduğunu gördüm. İşin doğrusu özellikle Polis Radyosu'nun yayın ağının bu kadar geniş olduğunun farkında değildim. Yeni RTÜK kanunu sonrası TRT dışındaki kamu kurumlarının yayınlarının nasıl yapılacağı konusu kafaları karıştırdı. Uygulamada şimdilik bir farklılık görünmüyor. Bekleyip göreceğiz.

İlgili sorgu ekranının bağlantısı şöyle:

http://www.rtuk.org.tr/sayfalar/IcerikGoster.aspx?icerik_id=a13546e2-8014-4c12-875c-3905b225f789

Hiç yorum yok: