Pazartesi, Mayıs 02, 2011

Terapist, Levent Mete

Levent Mete'den okumaya devam. Psikiyatrist yazar Mete'den okuduğum bu dördüncü kitap, bunların üçü romandı. Mete, bir kez daha ilişkiler üzerine yazmış. 140 sayfalık kısa roman 2002 yılında İletişim yayınları tarafından piyasaya sunulmuş. Sanıyorum tek baskıda kalmış. Oysa, Mete'nin diğer romanları gibi okumayı sevenleri memnun edecek bir metne sahip Terapi de.


Sınır kişilik olarak dilimize çevirebileceğimiz borderline kişilik özelliklerini taşıyan bir genç kızın yaşamından bir kesit sunuyor Terapi. Belki de kendisine gelen hastalarından etkilenerek yazmıştır romanını Mete. Zaten psikiyatrist olmadan böylesi bir roman ortaya koymak pek olanaklı görünmüyor. Sınır kişilik, başlı başına çetrefilli bir konu. Psikiyatri hastalıklarıyla iligli epey okumuş birisi olarak, en korkutucu gelen hastalıklardan/durumlardan ikinci gibi gelmiştir bana. Şizofreniden sonra elbette.


İnsan ruhunun derinliklerinde gizlenen sıkıntılar, geçmişte yaşananların peşini bir türlü bırakmaması, cinsellik, seks, hayatın anlamı, boşluk. Terapi bir makale olsa bu saydıklarım anahtar kelimeler olabilirdi. Huzursuz edecek kadar başarılı bir üslupla kaleme alınmış. Okumayı düşünenlerin keyfini kaçıracak ayrıntılar vermeden bu yazıyı sonlandırayım...

Hiç yorum yok: