Perşembe, Mart 03, 2011

yeni RTÜK yasası - 1 / Klipli haber bültenlerine son!

Yeni RTÜK yasasındaki yeniliklere ilişkin yazılar yazmaya devam. Bu yazıda izleyicileri doğrudan ilgilendirecek konulara değinmek istiyorum:
Yeni yasanın en fazla beğendiğim düzenlemelerinden birisi haber bültenlerinde doğal ses dışında dramatik seslerin kullanılamayacağına ilişkin olanı. Yasanın 8.1.ı maddesi şöyle:
Tarafsızlık, gerçeklik ve doğruluk ilkelerini esas almak ve toplumda özgürce kanaat oluşumuna engel olmamak zorundadır; soruşturulması basın meslek ilkeleri çerçevesinde mümkün olan haberler, soruşturulmaksızın veya doğruluğundan emin olunmaksızın yayınlanamaz; haberin verilişinde abartılı ses ve görüntüye, doğal sesin dışında efekt ve müziğe yer verilemez; görüntülerin arşiv veya canlandırma niteliği ile ajanslardan veya başka bir medya kaynağından alınan haberlerin kaynağının belirtilmesi zorunludur.
Yasa yürürlüğe girdiğine göre, izleyici olarak mevcut haberlerin bu ilkeye ne kadar uyduğunu kontrol edebilirsiniz. Televizyon izlemeyen birisi olarak, sizlere de aynı şeyi öneririm. Televizyon izlemek yerine radyo dinleyerek çok daha fazla haber öğrenmeniz olanaklı. NTV radyo üzerinden BBC Türkçe Servisi ve Deutche Welle yayınlarını da dinleyerek sadece ülkemizdeki gelişmeleri öğrenmekle kalmaz, yabancı basın gözünden dünyadaki gelişmeleri takip edebilirsiniz. Belki en doğrusu gelişmelerden tamamen habersiz kalmak :) Dünyada olup bitenlere bakınca, bu son seçenek en doğrusu gibi geliyor bana...

Hiç yorum yok: