Şarap ve Din, Jean-Robert Pitte

Kitabın adına bakıp güncel tartışmalarla bir ilgisi olduğunu düşünenler için baştan söyleyeyim, doğrudan ilgi kurmak pek anlamlı değil. Toplam 10 kısa makaleden oluşuyor Jean-Robert Pitte'nin yazdığı ve Esra Özdoğan'ın çevirdiği kitap. Şarabın, daha doğrusu alkollü içkinin, din ile ilişkisi değerlendiriliyor her bir makalede. Üzümden yapılan şarabın yanı sıra arpa/buğday/pirinçten yapılan biralar, hurma şarabı gibi farklı içkilerin yıllar boyu toplumların yaşamlarındaki etkileri inceleniyor. İlginç bilgiler var makalelerde. Bir tanesini bu nota aktarayım: 
"...Champagne'daki Benedikten Hauviller Manastırı'nın kilercisi Dom Perignon'un adı bu konuda son derece yetenekli bir keşiş olarak tarihe geçmiştir. XIV. Louis'nin çağdaşı olan Dom Perignon, olabilecek en iyi şampanyayı üretmek için farklı bağlardan gelen üzümleri bir arada kullanma tekniğinin geliştirilmesine katkıda bulunmuştur..."
Günümüzde şişesi epey bir liraya satılan Don Perignon marka şampanyanın ilginç hikayesi...Kitap Yayınevi'nden 2006 yılında çıkmış Şarap ve Din

Yorumlar

bunlar da ilginizi çekebilir

IBC 2019 öncesi Zero Density söyleşisi

Ruh Üşümesi / Adalet Ağaoğlu

bir kez daha sayısal karasal televizyon

DuoLingo

blog yazılarında yeni model: pre - yazı 1 : Sayısal karasal televizyon yayıncılığı

short misto non-fat

Sokakbaşı Meyhane, nam-ı diğer Hüseyin'in Meyhanesi

İkiz bebekle tatile çıkacaklara öneriler

Yaylapınar (Sinekçiler) Köyü Nazilli tatili

Saklıbahçe Restaurant / Çamlıbel Köyü - Güre - Edremit - Balıkesir