Çarşamba, Kasım 03, 2010

IPTV World Forum Ardından, Teknik Değerlendirme - 2

Üzerinden epey zaman geçti gerçi etkinliğin. Söz vermeme karşın teknik değerlendirmelere devam edemedim. Yeni etkinlikler, biriken işler, yetiştirilmesi gereken evraklar engel oldu. Bu sabah fırsat bulunca ertelemeyeyim istedim. Bu yazı, dizinin ikinci ve son yazısı olacak. Bu yazıda Vestel ve Air Ties ile ilgili bir iki tespitimi sizlerle paylaşacağım.
Etkinliğin küçük fuar alanında önemli alanı dolduran iki Türk firmasını görmek sevindiriciydi. Etkinlik İstanbul'da yapılmakla birlikte Doğu Avrupa ve Avrasya'ya yönelik bir etkinlik. Düzenleyicisi ise İngiltere kökenli bir şirket. Katılımcıların arasında yabancılar da var. Vestel, Beko ile birlikte ülkemizin medarı iftarı. Manisa'daki üretim üssünü gezmek isterim. Eğer unutmazlarsa fuar alanında tanıştığım Vestel yetkilileri Manisa'daki tesislere davet ettiler. Beko'nun aksine, yurt dışında OEM ürünlerle (kendi markası yerine başka markalar adına üretim yaparak) var olmuş. Bu stratejilerinde değişikliğe gideceklerini tahmin ediyorum. Markalaşmak, bir takım altyapıların oluşmasını gerekli kılıyor. Belki ilk başlarda OEM olarak piyasaya girmek daha uygun olmuştu, ancak günümüzde Vestel bilinen bir marka haline geliyor. Piyasada olan ve geliştirme aşaması devam eden bir çok ürün getirmişlerdi. Benim en çok ilgimi çekenler arasında Android işletim sistemli televizyon oldu. Google'ın geliştirdiği Android, farklı uygulamaların geliştirilmesine de olanak sağlıyor. Bu işletim sistemini televizyon üzerinde ilk kez gördüm. Önümüzdeki bir kaç yıl içerisinde DVB-T2, DVB-S2, DVB-C2 alıcıların televizyonlar içerisine gömülü olarak sunulacağını öğrenmek heyecan verici. İşin doğrusu hali hazırda piyasada bulunan kimi televizyonların sayısal yayın alan alıcıları mevcut. Ayrı kutulardan evleri kurtaran bir gelişme olacak bu durum. Vestel, İngiltere'deki Cabot firmasını satın alarak MHEG'in önemli oyuncularından olmuştu. Anladığım kadarıyla MHEG, MHP, OpenTV gibi API'ler ile etkileşimli uygulamalardan ziyade hibrit televizyonun geleceği olduğunu düşünüyorlar.
Air Ties, bir çoklarının bildiğinin aksine, Türk şirketi. Kablosuz modemleriyle hayatımıza giren Air Ties, bir çok yeniliği ile fuar alanının ilgi çeken standlarından birisiydi. Ev içinde hepimizi rahatsız eden kablo dağınıklığını yok edecek kablosuz ses ve görüntü aktarma teknolojileri sergileniyordu. Ev içi eğlence, televizyon / internet / müzik / video tek cihazda toplanacak. Bu tek cihazı internete taşıyacak gateway'leri Air Ties üretecek. Daha yazacak çok şey var, ancak vakit yok....

Hiç yorum yok: