Cuma, Kasım 12, 2010

Çocuğunuz Sizden Ne Bekliyor? Sağlıklı büyüme ve gelişim için 250 soru-cevap ŞULE YAZGAN / YANKI YAZGAN

Bebekler olduktan sonra insanın hayatı değişiyor. Bu değişim, ev dışarısında geçirilen zamanın kısıtlanmasından, uyku düzeninin değişmesine farklı boyutları içeriyor. Bir başka değişim, ilgide ortaya çıkıyor. Gittiğiniz alış veriş merkezlerinin, daha önceleri koşar adım uzaklaşılan, çocuklara yönelik mağazaların olduğu bölümler dikkatli dikkatli dolaşılıyor. Okuduğunuz kitapların büyük bölümü çocuk/bebek büyütme konulu olmaya başlıyor. Kitap okumaya ayırdığınız zamanın azaldığını göz önüne alınca, okunacak kitabın seçimi konusu daha bir önem kazanıyor. Çocuğunuz sizden ne bekliyor? bu kısıtlı zamanda okunması gereken ilk kitaplardan birisi.
Şule - Yankı Yazgan çifti, kitaplarının önsözünde kendilerinin de belirttiği gibi, bir çoklarınca bebek/çocuk büyütme konusunda ideal bilgi/donanıma sahip bir çift olarak düşünülür. Şule Yazgan çocuk doktoru, Yankı Yazgan çocuk psikiyatristi. Ruh ve beden sağlığına yönelik tüm olası durumlarda anında müdahale olanakları var :) Bu duruma ilişkin kitaplarının önsözünden kısa bir alıntı yapacağım:
'Çocuğunuz ne kadar şanslı' sözüne inanabilmek isterdik. Çocuklarımızın ne düşündüğü apayrı bir konu. Ne var ki, bizde olduğu varsayılan olağanüstü becerilere sahip değiliz. Bildiklerimizi yok sayacak ya da sahte bir tevazu gösterecek değiliz; ama bildiklerimizi kendimize ve yakınlarımıza uygulama konusunda bir iddiamız hiç yok. Üstelik, kesinlikle bildiğimiz bir şey var ise, o da, bir çocuğun hayatındaki her dönüm noktasının, bize bildiklerimizi unutturan, elimizi ayağımızı birbirine karıştıran bir yanı olduğu...
Anne baba olmak ile başlayıp çocuk psiyatristine uzanan 19 bölümden oluşuyor kitap. Hayatında çocukların yeri olan herkese hitaben yazılmış. 2007 yılında ilk baskısını yapmış. Benim okuduğum Haziran 2010 tarihli 5. baskısıydı. Kapital yayınlarından çıkmış. Kitabın konuları bölümlere ayırması, ayrıca benim de kafama takılan kimi sorulara yanıtlar şeklinde düzenlenmiş olması okumayı kolaylaştırıyor. Yazgan çiftinin ruh ve beden sağlığı konusunda birbirini tamamlayan bilgilerini herkesin anlayabileceği bir dille kaleme alması bu kolay okunabilir kitabı aynı zamanda keyifli okunabilir yapmış. 

Hiç yorum yok: