Pazartesi, Ekim 18, 2010

IPTV World Forum Ardından, Teknik Değerlendirme - 1

Yazının başlığını Teknik Değerlendirme - 1 dedim. Bunun bir dizi yazının ilki olduğunu düşünerek öyle yazdım. Pek uzun yazmayacağı, dizi yapmayı düşündüğüm için. Öncelikle Türk Telekom ve TTNet üzerine görüşlerimi yazayım. Etkinliğin ana destekçilerindendi her iki şirket. Türk Telekom'un üst şirket olarak görürsek, ki öyle aslında, Argela, TTNet ile birlikte sergi alanında büyük yer almışlardı. Argela, yazılım geliştirme alanında çalışıyor. TTNet, malum internet servis sağlayıcısı.
Türk Telekom'un etkinlikte açıkladığı stratejisine göre IPTV, internet ve Voice over IP (IP üzerinden ses:VOIP) hizmetini TTNet üzerinden sunacak. İnternet ve telefonu tek faturada birleştirmeyen Türk Telekom, üç hizmet için tek fatura dönemine geçmeyi planlıyor. IPTV'yi itici güç olarak kullanacak. 3 farklı ekrandan (telefon, televizyon ve bilgisayar) televizyon izlemenin olanaklı olacağı ileri sürülüyor. Planlaması kolay, uygulaması ise zor bir hizmet IPTV. Multicast broadband internet bağlantısı gerektiriyor. 8 MBit/saniye hıza ihtiyaç duyuyor. Normal televizyon kanallarını da IP üzerinden göndermeyi tercih ettikleri için (bunu yerine hibrit kutulu bir iş modeli kullanılabilirdi) bant genişliğinde, kullanıcı sayısı arttıkça sorunlar çıkabilir. İsteğe bağlı uygulamalarda (on-demand) unicast bir trafik oluşacak. Bu trafik sunucuların yükünü arttıracak. Etkinlikte konuştuğum teknik personel, sorunu çözmek için gerekli planlamaları yaptıklarından, ülke geneline dağıtılmış sunucular oluşturduklarından bahsetti. Daha önce dediğim gibi planlama aşamasında sorunsuz görünen sistem, gerçek uygulamanın başlaması ile birlikte gerçek başarısını gösterecek.  
Web üzerinden sundukları Tivibu hizmetinin bu güne kadar 400.000 kullanıcısı olmuş. Etkinlikte sorma fırsatı bulamasam bile bu 400.000 kullanıcının yüzde kaçı kotasız TTNet abonesi merak ediyorum. Tivibu, güzel bir hizmet. Ancak internet kotasını hızla doldurur. Kota dolunca 1 TL'ye sunulan Tivibu'nun kullanıcıya maliyeti artar. Gene iş modeli ile ilgili bir tercih söz konusu. Teorik olarak Tivibu'nun kullandığı kotayı, kullanıcının genel kotasından ayrı hesaplamak olanaklı. Tivibu'nun, catch-up TV olarak adlandırılan bir hafta içerisinde yayınlanan dizileri izleme olanağı sunan özelliği en çok tercih edilen özelliklerindenmiş. Ülkemizde dizilerin izlenme payına bakınca, son derece güzel düşünülmüş bir hizmet gerçekten. Her ne kadar ülkemiz insanının belgesel merakı dillere destansa bile, başka bir çok konuda olduğu gibi, bu konuda da insanların söyledikleri ile yaptıkları uyuşmuyor :)
Altyapının sahibi olarak Türk Telekom, diğer operatörlere kıyasla, çok avantajlı. Bu avantajlı durumun farkında olan Superonline, kendi fiber optik altyapısını oluşturmaya çalışıyor. TOKİ sayesinde gittikçe siteleşen kentlerimizde sitelere fiber çekerek bir çok müşteriye ulaşabiliyorlar. Ancak kent merkezlerindeki kazı ücretlerinin yüksekliği, binaların dağınıklığı bu iş modelini zorluyor. Türk Telekom, özelleştirmeden önce bir çoklarının dile getirdiği gibi, sektördeki tekel durumunu koruyacak gibi görünüyor. En azından yakın gelecekte bu durumu değiştirecek bir dinamik görünmüyor...

2 yorum:

Adsız dedi ki...

Selamlar
Siteniz oldukça yararli bilgiler içeriyor. Siteniz google reader’a ekledim vakit buldukça takip etmeye çalisacagim. Soru ve cevaplarla siteye katkida bulunmak isterim.

Saygilarimla...

SADECEOZGUR dedi ki...

merhaba,
blog sayfamı yeni adresine taşıdım. yeni adres www.sadeceozgur.com yorum / soru /cevap / katkılarınızı beklerim. İlginiz ve beğeniniz için teşekkürler...