Çarşamba, Eylül 08, 2010

Eski Maltepe pazarı eski yerinde yakında bizlerle...


Ankaralılar bilir, kot pantolondan araba teybine, ara musluğundan kuruyemişe ne ararsan bulabildiğin hem de uygun fiyata bulabildiğin bir pazar var(dı): Maltepe camisinin üst tarafından pazartesi dışında (o gün semt pazarı kurulurdu) her gün hizmet veren seyyar paravanlarla ayrılmış küçük dükkancıkların oluşturduğu bir pazardı. Bu pazarın bulunduğu araziye bir alışveriş merkezi yapıldı. Ankara'nın en ilginç mimarisine sahip olduğunu düşündüğüm Malltepe Park, eski pazar esnafının ahını almıştı. Sopalarla dövüle dövüle pazar yerinden atılan esnafın tutan ahı, Malltepe Park'ı iflas noktasına getirdi. Market, dükkanlar derken hayalet alış veriş merkezine dönüştü Malltepe Park. Sonunda alış veriş merkezi yönetimi eski (kendi deyimleriyle tarihi) maltepe pazarını Malltepe Park'ın içine taşımaya karar vermiş. 
Bugünlerde hummalı bir çalışma sürüyor Malltepe Park'ta. Dükkanlar alçıpanla küçük dükkancıklara bölünüyor. Öğrendiğime göre şimdiden 70'ten fazla pazar esnafı taşınacağı günü beklemeye başlamış. Malltepe Park'ın konforlu mekanlarında cep telefonundan, kot pantolona, CD/DVD'den oto teybine alış verişleriniz için Tarihi Maltepe Pazarı çok yakında Malltepe Park'ta. Beni üzen ise C&A'nın 365'e taşınacak olması...

1 yorum:

Adsız dedi ki...

Sopalarla dövülerek kovulan esnaf sözü çok ağır olmuş,hatta tümüyle yanlış.Orada ki esnaf dediğiniz şahıslar bir nevi mafya oluşturmuşlardı ve 5 kuruş para vermeden durdukları gibi ekonomiye katkılarıda sıfırdı.Kaçak cd ve korsan kitap sattıkları en masum ürünlerden bazılarıydı.Bir çoğu uyuşturucu bile satmaktaydı.Devletin yerini gasp edip kira vermeyerek kalmakta ısrar ettiler,devletin kepçesini yaktılar,inşaat için gelen işçileri dövdüler,ama sonunda gittiler.Emin olun çevre sakinleri günlerce teşekküre geldiler avm inşaatına.Ama sonradan ekonomik sebeplerden dolayı AVM iş yapamadı.Yoksa mafya bozuntularının ve uyuşturucu satıcılarının ahından değil.Nerden biliyorsun derseniz ben o AVM nin ilk açılış döneminde ve 1 yıl süre ile gn md.lüğünü yaptım.