Cumartesi, Şubat 20, 2010

İngiltere'nin e-Devlet Kapısı: DirectGov

İngiltere'nin e-Devlet kapısı http://www.direct.gov.uk/ adresi incelendiğinde vatandaşlara yönelik bir çok hizmetin sunulduğu görülmektedir. Bu hizmetlerin eğitim, araçlar, vergi, iş bulma, suç ve adalet, engelliler, insan hakları gibi başlıklar altında tasniflenmiştir. Büyük ölçüde konu ile ilgili ayrıntılı bilgilerin sunulduğu web sayfasında Çevrimiçi Yap (Do It Online) bağlantısıyla, çevrimiçi olarak yapılabilen hizmetlerin ilgili web sayfalarına yönlendirilmeleri sağlanmıştır. DirectGov'un internet üzerinden sunduğu hizmetlerin bir bölümüne mobil telefonlar aracılığıyla erişim olanaklıdır. Mobil telefonlarla internete girerek DirectGov hizmetlerine ulaşılabildiği gibi kısa mesaj göndererek kimi konularda sorgulama yapılabilmektedir. İnternet ve mobil telefonlar dışında e-Devlet kapısı DirectGov'a erişim için bir diğer seçenek ise televizyondur.

İngiltere'de Sky ve Virgin Media adlı sayısal uydu platformlarından, Freeview adlı sayısal karasal yayın platformundan ve analog televizyonlardaki teletekst servisi üzerinden DirectGov'un bir kısım içeriğine erişim olanaklıdır. Televizyon üzerinden sunulan hizmetler, işlem yapmaya yönelik olmaktan ziyade bilgilendirici mahiyettedir.
Sayısal uydu ve sayısal kablo yayıncılığının giderek yaygınlaştığı ülkemizde sayısal karasal yayıncılığın da yakında başlayacağı düşünülürse e-Devlet hizmetlerinin vatandaşa sunulması için televizyonun önemli bir ortam olabileceğini düşünüyorum.

Hiç yorum yok: