Perşembe, Aralık 04, 2008

İşte Özgür Dünya, It's a free world: Ken Loach'ın son filmi


İspanya iç savaşını konu alan Ülke ve Özgürlük adlı filmiyle tanıdığım İngiliz yönetmen Ken Loach'ın son filmini Ankara'da izlemek için epey beklemek gerekti. Neyseki Kızılırmak sineması halen var ve bizler Loach'ın filmi gibi yapımları görebiliyoruz. 1936 doğumlu yönetmenin son filmi İngiltere'deki saatlik işçiler ve kaçak göçmenlerin hayatlarına eğiliyor.
Esnek çalışma, saatlik işler, gerektiğinde gerektiği kadar işçi alıp sosyal güvencesiz çalıştırma gibi kapitalizmin yeni icatlarının insan hayatına etkileri olarak özetlenebilir filmin konusu. Çalışanların hayatlarının zorluğunun yanısıra, çalıştıranların para kazanma hırsının sıradan insanlar üzerindeki dönüştürücü, insanlıktan çıkartıcı etkileri de çarpıcı bir şekilde anlatılmış. Başrolleri Kierston Wareing, Juliet Ellis, Leslaw Zurek ile Joe Siffleet oynuyor. Özellikle Angie rolünde Kierston Wareing oldukça başarılı. Venedik film festivalinden en iyi senaryo dalında ödül alan filmi izlemek isteyenlerin acele etmesi gerekiyor.
Filmin yönetmeni Loach ile İngiliz Socialist Worker'ın söyleşisinin orijinalini buradan, bir bölümünün Türkçe çevirisini ise buradan okuyabilirsiniz...

Hiç yorum yok: