Çarşamba, Aralık 17, 2008

bir yılın daha sonuna yaklaşırken

Günler günleri, aylar ayları kovaladı ve bir seneyi daha devirdik. Tam olarak devrilmesine bir iki hafta daha var gerçi ama bitti varsayıp seneyi değerlendireyim istedim. Değerlendirme derken, sadeceozgur adlı blog sayfasının değerlendirmesi olacak yapacağım elbette. 2004 yılı sonunda başladığım blog maceramın en üretken yılını geçirmişim. Yazı sayılarına bakınca, 2004'ü değerlendirme dışı tutarak mart-nisan-mayıs-haziran-eylül ve aralık aylarında ortalama yazı sayısı 10'un üzerine çıkıyor. Mart 2008'in olağandışı yüksek olması nedeniyle (42 yazı) mart ayları ortalaması en yüksek olan ay olarak ortaya çıkıyor: 20,5 yazı. Gerçi 2008'i dışarda tutsak bile mart, en verimli geçen ay oluyor ancak diğer aylarla arasındaki fark azalıyor. Sayfa erişim istatistislerine bakınca (merak edenler buradan inceleyebilir) okuyucuların ziyareti de mart ayında tavan yapıyor.
Sayfayı oluşturan yazıların içeriklerine göre tasnifi ise dengeli bir görüntü arz ediyor. Kitap tanıtım yazılarıyla teknik içerikliler at başı gidiyor. Mekan yorumları ile gezi ve film yazıları ise birbirine yakın sayılarda yer alıyor. Tiyatro, diğerlerinden epey geride. Bu duruma çok şaşmamak lazım. Aşağı yukarı her ay bir oyun izlesem bile yaz aylarında oyun olmayışını dikkate alınca, yazıların sayısının az olması sürpriz değil.
Yazmaktan sıkıldığımda sayfayı ihmal etsem bile 2009'da da yeni yazılarla bilgisayar ekranlarında olmaya devam edeceğim. Şimdiden iyi seneler....

Hiç yorum yok: