Çarşamba, Eylül 10, 2008

Rus Devriminin Çöküş Nedenleri, Emma Goldman


Kitabı görünce, bu kadar az sayfada bir devrimin çöküş nedeni nasıl açıklanır ki demiştim. Arka kapağındaki bilgileri okuyup, bir de kitabın 1922'de yazıldığını öğrenince epey meraklandım. Devrimin 5. yılında sistemin çökeceği kehanetinde bulunup, bir de bu çöküşün nedenlerini yazmak herkesin harcı olmasa gerek.
Emma Goldman'ı bilenler bilir. Anarşizmin önde gelen kadın teorisyenlerinden sayılır. Goldman, 1919-1921 arasında dönemin S.S.C.B.'sini gezmiş ve ciddi hayal kırıklığına uğramış. Uğradığı hayal kırıklıklarını acilen yazıya dökmüş ve Almanca olarak Berlin'de yayınlamış 1922 senesinde.
Kendini solda tanımlayan, özellikle S.S.C.B deneyimini merak eden herkesin okuması gereken bir eser. Daha 1922'de bürokrasi sınıfının oluştuğunu, bürokrasi dışında kalanların yaşadıkları ile bu ayrıcalıklı sınıfın yaşadıklarının farkını gözlemleyen Goldman, çarpıcı örneklerle durumu özetliyor: Teori ile uygulama arasında fark büyük. Farkın büyüklüğü soldan, sol düşünceden vazgeçmek için bir gerekçe oluşturmaz elbette. Ancak, uygulamadaki aksaklıkların dürüstçe ele alınıp değerlendirilmesi gerekiyor. Nerelerde hata yapıldı? Hataların tekrarlanmaması için ne yapmalı?
Böylesi önemli bir eseri Türkçe olarak yayınladığı için Dipnot Yayınlarına, çeviri için Yakup Coşar'a ve açıklayıcı önsöz için Gün Zileli'ye teşekkürler.

Hiç yorum yok: