Pazar, Eylül 14, 2008

Hacettepe, Sarı Kadın sokak

Kalenin alt taraflarından başlayıp şimdi Hacettepe Hastanesi'nin yapıldığı Hacettepe mahallesi, Ankara'nın en eski yerleşim yerlerindendir sanırım. Yıllar boyu kaderine terk edilmiş bir bölge. İstiklal Marşı'nın yazarı olan Mehmet Akif Ersoy'un yaşadığı Taceddin Sultan Camii aynı bölgede yer alıyor. Bugünlerde hummalı bir çalışma var. Evler elden geçiriliyor, boyanıyor, onarılıyor. Dış görüntüleri değişiyor. Değişim evlerin içine de yansıyor mu bilmiyorum. Ersoy'un yaşadığı cami de onarılanlar arasında.
Caminin önündeki bölgeye güzel bir park yapılmış. Bir de havuz ile süslenmiş heykel yerleştirilmiş parka. Fotografını yan tarafa koyduğum bu heykel pek estetik gelmedi bana. İşin kolayına kaçılmış diye düşünüyorum. 10 kıtayı alt alta yazıp, ferman şekli verilmiş kırmızı zemine koymak caminin silüetini kapatan bir yüksekliğe neden olmuş. Daha estetik bir heykelin yapılacağı günleri görürüz umarım. 
Sarı Kadın sokağı, bölgedeki sokaklardan bir tanesi. Sarı Kadın sokağı gibi onlarcası var. Büyük Doğumevi'nin (Zekai Tahir Budak Hastanesi) olduğu tarafta yapılıyor bahsettiğim düzenlemeler. Oysa caddenin karşı tarafında (yani Cebeci Ortaokulu'nun olduğu taraf/Kale tarafı) benzer özelliklere sahip evlerin olduğu başka sokaklar da var. Avrupa'nın her kentinde korunmuş, kimilerinde savaş sonrası aslına uygun yeniden yapılmış eski kent merkezlerinin benzeri başkent için neden olmasın. Tarihe uygun, bölgede yaşayan insanları mağdur etmeyecek çözümler meslek odalarının, sanatçıların katkılarıyla bulanabilir. 
Sokağın ve Ankara'nın diğer fotograflarına buradan ulaşabilirsiniz...

2 yorum:

Adsız dedi ki...

o heykeli kaldırdılar uzun süre önce.

SADECEOZGUR dedi ki...

güncel bilgi için teşekkürler. blog yazmanın sıkıntıları. yazılar güncelliğini yitirebiliyor...