Çarşamba, Ağustos 06, 2008

Elektronik Haberleşme Yasası TBMM'den geçti

Bu başlıkta epey yazı yazılabilir aslında ve zaman içerisinde yazılacaktır. Türkiye'nin 2005 yılından beri beklediği bir yasaydı Elektronik Haberleşme Yasası. 2008 yılı yaz tatili öncesi çıkartılması, bu anlamıyla, pek sürpriz olmadı. Ancak 3 yıldır TBMM'de bekleyince umutlar azalmıştı.
Haberleşme sektöründe çalışan herkesi ilgilendiren düzenlemeler getiriyor yeni yasa. Telekomünikasyon Kurumu'na (TK) bir çok görev ve yetki veriyor. Yayıncılık sektörüne ilişkin de uzun süredir beklenen frekans tahsis ihalesine dair düzenlemelerin yapılmasını Ulaştırma Bakanlığı ve TK'ya görev verilmiş. İngiltere'de Office of Communication (OFCOM) adlı bir kurumca yürütülen bir çok görev ülkemizde de TK tarafından yürütülecek gibi görünüyor.
Haberleşmede tekelin kalkmasının ardından sektörün tam rekabete açılmasının önündeki kimi engeller de yasa eliyle düzeltiliyor. Ara bağlantı ücretlerinin adil belirlenmesi gibi düzenlemeler var yasada. Ayrıca, yeni yasa ile oluşturulması gereken bir dizi yönetmelik tariflenmiş. Bu yönetmeliklerin hazırlanma sürecinde sektör oyuncularının, kamu kuruluşlarının, tüketici dernek/vakıflarının ve en önemlisi kamu kurumu niteliğindeki meslek odalarının görüşlerinin alınacağını umuyorum.
Yeni yasa, ülkemize hayırlı olsun.

Hiç yorum yok: