Salı, Temmuz 01, 2008

Yeni internet spami: acaba beni de dinliyorlar mı?

Son günlerde elektronik ortamlarda sıklıkla dolaşan bir e-posta var. Cep telefonunuzun dinlenip dinlenmediğini öğrenebilmek için önerilen iki yol var. Birinci hikayede kendi numaranızı başına kod koymadan, 0 bile yazmadan çevirmeniz. İkinci yöntem olarak ise başına 2 ve 0 koyarak çevirmeniz. Her iki durumda da karşınıza biri çıkarsa işte sizi dinleyen deniliyor. İnsanın ruhunda önemli biri olma kaygısı var sanırım. Mutlulukla arkadaşına abi beni de dinliyorlarmış, adama küfür ettim kapattım diye anlatanlara çok rastladım ya da beni dinlediğinizi biliyorum. Sizden korkmuyorum falan gibi :)
Şimdi bu spam'i çürütmek gerekiyor: Cep telefonlarında operatörlerin birden fazla başlangıç numarası var. 532/533/535/542/505 ile başlayan numaraları olması gibi. Arama kolaylığı gelsin diye operatör kendi başlangıç numarası ile aynı başlangıç numarasını taşıyan abonelerin birbirlerini ön numara çevirmeden tuşlama şansı getirmiş. Yani benim numaram 789 123 45 67 ise ben 789 ile başlayan herhangi bir numarayı doğrudan tuşlayarak konuşabilirim. Bu başlangıç numarasını bilerek seçtim ki herhangi bir operatör çağrışımı yapmasın.
Şimdi yukarıdaki örnekten devam edersek numaramız:0 789 123 45 67 yapmamız önerilen işlem ise numaramızın başına 2 ekleyerek aramak. Yani 2 0 789 123 45 67. Bakın şebeke ne yapıyor siz bu numarayı tuşladığınızda:0 789 207 89 12'yi arıyor. Dikkat ettiniz mi sistem 789'u kendi ekledi. Anlamlı bir numara için yeterli rakamı aldı ve gerisini önemsiz olarak çöpe attı. Eğer sistemde böyle bir numara varsa ve yanıt verirse tek öğrendiğiniz aaaa benim numaramın bir varyasyonu sistemde mevcutmuş bilgisi oluyor. Olaki böyle bir numara sistemde yok, bu durumda o numaranın "789 207 89 12" kullanılmadığını öğrenmiş oluyorsunuz. Kısacası dinlenip dinlenmediğinize ilişkin hiç bir bilgi edinmemiş oluyorsunuz.
Bu bilgiyi test edip deneyebilirsiniz. Kendi telefonunuzla aynı başlangıç numaralı bir telefon bulun. Sonra bu telefondan kendi numaranızı başına kod koymadan doğrudan çevirin. Ne oldu? Çaldı değil mi telefonunuz :)

Hiç yorum yok: