Perşembe, Temmuz 31, 2008

Viyana notları - 1 yolculuk maceraları

Vakit buldukça yazmaya çalışacağım Viyana gezisine ilişkin notlarımın ilki karşınızda. Öncelikle en çok merak edilenlerle başlayayım. Uçak ile gittim. Varan'ın otobüsleri de gidiyor Viyana'ya. Ancak yol uzun (27 saat sürüyor otobüs ile) ve Bulgaristan için transit vize almak gerekiyor. Gidiş-dönüş bilet 200 € Varan'da, elbette İstanbul'dan. Ben Ankara'dan gidiş-dönüş toplam 215 € vermiş oldum. Önce Pegasus Havayolları ile Sabiha Gökçen havaalanına gittim. Bileti haftasonu internetten alınca sadece vergileri ödedim (40 YTL). Sonra sabaha karşı 04.40'da Sky Europe havayolları ile Bratislava'ya gittim. Bratislava Slovakya'nın başkenti. Buradan otobüsle Viyana 1 saat sürüyor. Dönüş de aynı yolla. Önce otobüs ile Bratislava. Oradan Sky Europe ile İstanbul Sabiha Gökçen ve son olarak Ankara (Pegasus - gene 40 YTL). Sky Europe'un biletini 185 €'ya aldım, ki bu fiyata Viyana otobüsleri, alan vergileri, yakıt harçları dahil. İnternetten alabiliyorsunuz bileti. Firmanın İstanbul'dan Kösice ve Bratislava'ya seferleri var. http://www.skyeurope.com/ Uçuş (İstanbul-Bratislava) 1 saat 45 dakika sürüyor. Uçaklar temiz ve konforlu. İkramlar, tüm ucuz uçaklarda olduğu gibi, ücretli. Ancak, gene tüm ucuz uçaklarda olduğu gibi, fahiş fiyatlı değil.

Yolculuğun tek kusurlu yanı Sabiha Gökçen'in oldukça yetersiz terminal binası. Yakınlarda hesaplı, saatlik oda kiralayabileceğiniz bir otel olmadığı için küçük bekleme salonunda oturmak zorunda kalıyorsunuz. Sabahın 5'e 20 kalasında uçak kalkacağından geceyi uykusuz geçiriyorsunuz. Check-in işlemine gece 2 gibi başlıyorlar. Pasaport kontrolü, güvenlik derken zaman geçip gidiyor zaten. Bir gün öncesinden dinlenmiş olmakta fayda var. Dönüş de zor oluyor. Uçak Bratislava saatiyle (Türkiye'den bir saat geri) 23'de kalkıyor. İstanbul'a 02.10'da iniyor. Ben ankara'ya devam edeceğimden ve ilk uçak 07'de olduğundan bir gecemi daha uykusuz geçirmek zorunda kaldım.
Bratislava'nın para birimi Euro değil. Neyseki havaalanındaki işletmeler Euro da kabul ediyor. Viyana'ya giden otobüsler havaalanının çıkışındaki park yerinden hareket ediyor. Sky Europe'un orada bir durağı var. Otobüsler lüks. Bizim gittiğimiz Volvo marka konforlu bir araçtı. Önce Bratislava merkezine doğru gidip, kent girişinde bir köprüden yolcu alıyor. Tuna kıyısında şirin bir kent görebildiğim kadarıyla Slovakya'nın başkenti. Ardından kısa sürede sınırı geçip (Bratislava ile Avusturya sınırı arası 20-25 km bile yok sanırım) Viyana havaalanına geliyor. Burada indireceklerini bırakıp Viyana merkezine yakın Erdberg'e ulaşıyor.
Erdberg, U3 metro hattı üzerinde bir istasyon. Zaten Viyana'da toplu ulaşım ağının bir yerinden girseniz istediğiniz noktaya ulaşmanız oldukça kolay oluyor. Ankara'ya kıyasla sanırım daha küçük olan kent 6 metro ağına, sayısız tramvay ve otobüslere sahip. Duraklarda hem tabelalar var saatleri gösteren. Kimilerinde ise elektronik tabelalarla tramvayın gelmesine ne kadar kaldığı gösteriliyor. Günlük kart (24 saatlik: 5,70 €), 48 saatlik, 72 saatlik kartlar kalma sürenize göre avantajlı. Tek binişlik biletler genellikle 24 saatlik bilet ile yapacağınız yolculukları hesapladığınızda pahalıya geliyor. 72 saatlik olanı 13,60 €. Haftalık kart var bir de ancak bu 7 günlük kart değil. Yani pazartesinden başlıyor pazara kadar. O kartı alırken dikkat etmek lazım. Aldığınız kartı metro girişlerinde, otobüs ve tramvayların içindeki makinelerde damgalatmanız gerekiyor (validate etmek -geçerli kılmak- diyorlar). Bilet kontrolü düzensiz aralıklarla yapılıyor. Biletsiz yakalanırsanız cezası büyük. Viyana'da toplu ulaşım ile ilgili ayrıntıları buradan okuyabilirsiniz. İstasyonlarda ücretsiz olarak dağıtılan Viyana ulaşım haritası, kent ile ilgili bilgileri de içeriyor. Metro haritasına buradan da ulaşabilirsiniz.

Hiç yorum yok: