Pazartesi, Mayıs 12, 2008

Yeni keşfim: Anadolu Turizm

Şehirlerarası yolculukları hep alışageldiğim firmalarla yapıyorum. Son dönemlerde İstanbul dönüşlerini trenle yapmaya özen gösteriyorum. Geçen pazar gittiğim yer daha önce otobüs ile gitmediğim bir yer olunca ne denk gelirse turizmden bilet alırım düşüncesiyle AŞTİ'nin yolunu tuttum. Saat 09.03 gibi bilet satış bürolarının önüne gelmiştim. Anadolu adlı şirket 9 otobüsünün henüz hareket etmediğini söyleyince son yolcu olarak aldım biletimi. Zaten 3 saat kadar sürecek olan yolculuk için fazla ince eleyip sık dokumaya gerek yok diyordum. Nitekim öyle de oldu. Oldukça keyifli geçti yolculuğum. Gül suyu ve lokumla başlayan ikramlar yol boyunca sürdü.
Bu yazıyı yazmamın sebebi ise daha önce Yayıncılık fuarında NETA Standında gördüğüm bir teknolojinin gerçek hayattaki uygulamasını görmek. Araç içi bilgi sistemi diye özetleyebileceğimiz sistem aslında GPS alıcısı ile kolaylıkla yapılabilecek bir uygulama. GPS, uydu konum belirleme sistemi. Bu amaçla (konum belirleme) uzayda dolaşan uydulardan alınan işaret bilgilerini kullanarak konumunuzu, deniz seviyesinden yüksekliğinizi, saat ve tarih bilgisini alabiliriz. Anadolu otobüslerinde, uçaklarda rastladığımız, bilgi hizmeti sunuluyor. Harita üzerinde aracın konumunu görebiliyorsunuz. Ayrıca yakındaki merkezlere uzaklığınızı, ortalama hızı, bu hız ile varış noktasına ulaşma saatini, bulunduğunuz yüksekliği bu ekranda görebiliyorsunuz.
Anadolu ile yaptığım seyahatte tek eleştirim araç içinde kulaklık kullanılmayışı oldu. Bu nedenle gösterilen filmi izlemek istemeseniz bile sesini tüm otobüs duyuyordu.

2 yorum:

Adsız dedi ki...

Ozgur abi,

Ben de cok kisa surde cok sadik bir GPS kullanicisi oldum... GPS ile Boston trafiginde asla kaybolmadan istedigim yere gidiyor yada hafta sonlari cebe sigacak buyuklukteki GPS'i yanima alarak Boston sokaklarinda kaybolmadan yuruyuse cikabiliyorum...
GPS olmadan araba kulanlanmaya, sokaga cikmaya kesinlikle hayir:)
ozzy

Adsız dedi ki...

Artık Anadolu Turizm firmasının koltuklarında kişiye özel ekranlar ve hijyenik kılıflı kulaklıklar bulunmakta...