Pazartesi, Nisan 07, 2008

önce fotograflar - Prag

Deyim yerindeyse tadı damağımızda kalan Prag sokakları ve Budapeşte müze-galerileri ardından tilki hesabı kürkçü dükkanına döndük. Şansımıza hava bizden yanaydı. Prag'a gittiğimiz günün öncesine kadar soğuk ve yağışlı olan hava Prag'da kaldığımız 3 gece boyunca az bulutluydu. Fotografların çoğunu çektiğim 1 ve 2 nisan günleri kapalı havanın homojen dağıttığı ışığı sizler de fark edeceksiniz. Budapeşte trenine bindiğimizde yoğun bir yağmur uğurluyordu Prag'dan. Budapeşte'de de durum farklı değildi. Yağışsız soğuk olmayan bir hava vardı. Yaz sıcaklarına daha epey zaman olduğu için günün her saatinde dolaşmak olanaklıydı.
İlk gözlemleri paylaşıp fotograflara geçeyim. Bu arada hemen belirteyim ki bir kaç gün sürecek Prag ve Budapeşte gözlemlerini yakında sayfaya ekleyeceğim. Solda görülen yapı Tyn Kilisesi. Eski şehrin tarihi binaları kilisenin önünü süslüyor. Astronomik saat olarak adlandırılan, saat başları önünde kümelenen turistleriyle görülesi yerlerin başında gelen saat kulesinden çektim bu fotografı.
Ahmed Arif'in Dağlarına bahar gelmiş memleketimin dizelerini anımsatan görüntüleri Prag'ın kalesine çıkan ve biz oradayken bakımda olduğu için kapalı olan fenikülerin olduğu bölgedeki bahçelerde çektim. Bunları çekerken acupofcaffein'in çektiği fotograflar geldi aklıma. Bu bahçeler anladığım kadarıyla Prag'ın soylularına aitmiş. Ancak kamuya açık. Kenti tepeden gören yeşillikler içerisindeki ve merkeze çok yakın böyle bir bölge ülkemizde olsa çoktan parseller vilları kondururlardı.

1 yorum:

Adsız dedi ki...

Hoşgeldiniz yeniden...Havanın güneşli olması büyük şans... hemn o bahçedeki bronz heykeller çok güzeldi...
Saat kulesinden çekilen fotoğraf ayn yerede bende çekmiştim...Ben şanslydım çünkü sabahn çok erkeen bir saati idi ve oraya giden ilk bendim...:-)))
merakla mmaceralarınızı bekliyoruuz...selamlar...arzu