Cuma, Mart 28, 2008

Tata, Land Rover Jaguar

Hindistan'ın var ettiği markalardan biri olan Tata, bizde sadece otomobilleri ile bilinse bile aslında dev bir grup, son atağı dünyada çok ses getirdi. Dünyayı Türk kanallarından izlemek zorunda kalanlar bu gelişmeyi farketmemiş olabilir. Tata, Ford'dan Land Rover ve Jaguar markalarını satın alarak üst segment araç pazarına hızlı bir giriş yaptı. Şimdi sırtımızı yaslayıp oturduğumuz koltuğa bir düşünelim. Tata, zamanında Mercedes tarafından kurulmuş. 1950'li yıllarda. Size tanıdık geliyor mu bir yerden. Mesela Bursa'da zamanında kurulan fabrikalardan. Hindistan'ın Tata'sı gelişmiş, ulusal bir marka haline gelmiş ve şimdi dünya pazarına açılmış. Peki Bursa'daki fabrikalar ne aşamada?
İthal ikameci kalkınma politikasında mı hata vardı? Yoksa yüksek gümrük duvarlarıyla korunan yerli sermaye elde ettiği artı değerle kendi zenginliğini arttırma dışında hiç bir teknolojik yeniliği yapmayarak modelin çökmesine mi sebep oldu? Belki amaç yerli sermayeyi palazlandırıp kendi burjuvamızı oluşturmaktı. Ancak, dönüp bakınca onun da (kendi burjuvamızı yaratma çabası) ne kadar başarıldığı tartışmalı.
Hindistan'ın Tata'sının Jaguar ve Land Rover'ı almış olmasına sevinmeli mi Bursa'lı benzerlerinin neden bu hale gelemediğine üzülmeli mi? Bilemedim. En güzeli durumu tespit edip yorumu kendime saklamak galiba...

Hiç yorum yok: