Pazar, Mart 16, 2008

Belgesel Oyun Sivas 93

2 Temmuz 1993 günü Sivas'ta yaşanan insanlığın yüz karası olay ile ilgili bir çok kitap, şiir yazıldı. Türküler yakıldı. Genco Erkal'ın Dostlar Tiyatrosu en zorlarından birini başarmış. Bu acıyı tiyatro sahnesine taşımış. Dile kolay tam 15 yıl geçmiş 2 Temmuz 93'ten beri. Acılar hala taze, çaresizlik belki o günlerde hissedilenden daha ağır. Öyle ya 1993'te iktidar ortağı olan sol, şimdi ana muhalefete düşmüş, ki onun da ne kadar sol olduğu tartışmalı hale gelmiş. Oyun belgesel nitelikte. Video görüntüleri ile anlatıcı oyuncu olarak görev yapan sanatçıların gösterisi oldukça iyi harmanlanmış. Oyunun yazarı ve yönetmeni olan Genco Erkal'a sahnede Meral Çetinkaya, Yiğit Tuncay, Nilgün Karababa, Murat Tüzün, Çağatay Mıdıkhan ve Saliha Şirvan Akan eşlik ediyor. Müzikler Fazıl Say'a ait. Film yapımını Ajans 21'den Nurdan Arca üstlenmiş. Giysi tasarımı (ki tahmin edilebileceği üzre siyah) Özlem Kaya'ya ait.

Oyun, insanın içine işliyor. Tek perde olarak planlanmış. Oyun ile ilgili tek eleştirim katliamın ardından dönemin siyasilarinin konu üzerine yaptıkları açıklamaların verildiği bölüme yönelik. Öncelikle dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, ardından dönemin Başbakan'ı Tansu Çiller ve sonra dönemin ana muhalefet partisi lideri Mesut Yılmaz'ın açıklamaları okunuyor. Ancak ne hikmetse dönemin Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü unutulmuş. Oyun içerisinde Erdal İnönü'ye telefon ile ulaşılıp durumun vehametinin anlatıldığı eklenmiş, ancak oyunun o bölümünde de Erdal İnönü'nün Başbakan Yardımcısı olduğu bilgisini eklemek unutulmuş demek ki. Bu, bence önemli, unutkanlıklarına karşın böyle bir dönemde oyunu yazmak, sahnelemek yürek ister. Bu yüreğe sahip Erkal ve Dostlar Tiyatrosu'nu saygıyla selamlıyorum.

Ankara'da yaşayanlar için bir duyuru ile yazıyı sonlandırayım: Yoğun istek üzerine 5-6 Mayıs 2008 tarihinde saat 20.30'da Şinasi Sahnesi'nde oynayacak Sivas 93. Bilet konusunda
425 85 44 numaralı telefona başvurabilirsiniz.

Hiç yorum yok: