Perşembe, Mart 06, 2008

Ararken bulunanlar

Bu günlerde iş yaşamım ile ilgili bir takım belirsizlikler nedeniyle bol vaktim oluyor. Bloga bu kadar fazla gönderi eklememden anlaşılıyordur sanırım. Eski fotografları gözden geçiriyorum. Çeşitli işlemlerden geçiriyorum. Picasa adlı bir program indirdim. Google hizmetlerinden birisi daha. Daha önceleri Yahoo'cu idim. Geocities'de sayfam, briefcase'de dosyalarım YahooGroups'ta listelerim falan filan. Şimdi google'cı oldum. Blogger'da sayfam, GoogleGroups'ta listelerim, Picasa'da web albümüm Maps.google'da aradığım adresler vs vs.

Google'ı etkin kullanmak için keşfettiğim bir yöntemi sizlerle paylaşıp bu gönderinin asıl yazılış amacına geleceğim :) Bildiğiniz üzre google.com.tr adresini yazdığınızda sade bir tasarım gelir karşınıza. Arayacağınız metni girdiğiniz kutucuğun sağ tarafında Gelişmiş Arama yazar. Bu bağlantıya (link) tıkladığınızda karşınıza yeni bir dünya açılır. Benim sıklıkla kullandığım bir arama yöntemi, özellikle gezi notları için, aradığım metni blogspot.com uzantılı sayfalarda aramaktır. Gelişmiş aramalar bölümünü açtıktan sonra Alanlar/Siteler diye yazan kutucuğa blogspot.com yazabilirsiniz. Bu sayede ilgilendiğim konu ile ilgili bloglarda yazılı metinlere ulaşırım. Gezi sitelerinde, siteyi hazırlayanların çeşitli kaygılarla ön plana çıkarttıkları yerler anlatılırken bloglar bağımsızdır. Kimileri profesyonellere taş çıkartan fotograflarla süslenmiş gezi notları ile dolu internetteki bloglar. Ben de 2004 yılından bu yana kendimce paylaşmak istediklerimi yazdığım bir blog sahibi olarak başka blogcuların yazdıklarına önem veriyorum.

Bu uzun ve belki de gereksiz girizgahtan sonra gelelim başlığın anlamına. Sabah prag blogspot.com diye aratınca bulduğum sayfalardan birisi saatlerce sürecek bir okumayı başlattı: http://acupofcaffein.blogspot.com/ A Cup Of Caffein başlıklı bir blog. Önce geziyorum etiketli 72 yazıyı ardından rastgele merak ettiğim yazıları okuyayım derken öğleni bulmuşum. İnternet acayip bir şey gerçekten. Merak ettiğiniz kişileri, konuları, olayları bir kaç tık ve biraz beceri ile öğrenebiliyorsunuz. Bu anlamda korkutucu da. Kendi adıma kişisel bilgilerimi olabildiğince korumaya gayret ediyorum. İşim, eğitimim, kimliğim, e-posta adresim gibi bilgilere blog okuyucularımın erişmesini istemem. Her ne kadar ilgimi çeken blog sayfalarını yazanları merak edip kimdir diye bakıyor olsam bile :) Neyse, uzatmayayım sık kullanılanlara eklemekte yarar olduğunu düşündüğüm sitelerden birisi daha http://acupofcaffein.blogspot.com/

Hiç yorum yok: