Cuma, Ekim 20, 2006

Yalnız Değilsin, Ersin Toker


Yalnız Değilsin, yazar Ersin Toker tarafndan yazılmış, yayına hazırlanmış demek daha doğru belki de. Kaçak elektrik ile mücadelesi nedeniyle sürgüne gönderildiği Şanlıurfa'da katledilen meslektaşımız elektrik mühendisi Hasan Balıkçı'nın yaşam öyküsü yazar tarafından kaleme alınırken, dava süreci resmi belgelerle ortaya konulmuş. Kitabın kurgusu bu iki metnin iç içe geçirilmesiyle oluşturulmuş. Eserin sonunda dava süreci boyunca yazılarıyla sürece destek veren gazetecilerle yapılan söyleşilere ve Hasan Balıkçı anısına açılan deftere düşülen notlara yer verilmiş.
Kitabın sonunda vurgulandığı gibi cinayeti işleyen tetikçi ve azmettirici yakalanıp ceza almış olsalar bile olayın diğer boyutları üzerindeki giz perdesi kaldırılamamış. Yıllardır kangren haline dönüştürülmüş, elektrikteki kaçakların nasıl olupta engellenemediğini görmek için Yalnız Değilsin'i okumak gerekiyor. Elektrik Mühendisleri Odası'nın sürekli vurguladığı konuların somut kanıtları kitapta ortaya konulmuş.
Hayatının her alanında dürüst, dayanışmacı ve mücadeleci olan Hasan Balıkçı, gelen tüm tehditlere karşın doğru bildiklerini söylemekten ve uygulamaktan çekinmemiş. Yaşamı tüm meslektaşlarına örnek olması gereken Balıkçı'nın ışığı yolumuzu aydınlatıyor.


Dürüst, namuslu ve onurluysan,
Yolsuzluklara, talana ve her türlü karanlık ilişkilere karşı mücadele ediyorsan,
Rüşvet almıyor, kabul etmiyorsan,
Haksızlıklara karşıysan ve adaletliysen
Örgütlüysen,
Kararlıysan,
Hoşgörülü, anlayışlı ve sevecensen,
Alçakgönüllüysen,
İnsanları seviyorsan,
Herkes için yaşanabilir bir dünyayı savunuyorsan,
Hayatı seviyor ve gülümseyebiliyorsan...
Yalnız Değilsin

Hiç yorum yok: