Salı, Mayıs 24, 2005

İhanet Noktası, Dan Brown

Dan Brown, ülkemizde Da Vinci Şifresi isimli kitabıyla tanındı. Konu ile ilgili (Tapınak Şövalyeleri) Serdar Turgut yazılar yazmıştı daha önceleri. Magdelanı Meryem, Sion Tarikatı gibi bir çok insanın ilgisini çeken bir konuda yazılan Da Vinci Şifresi'ni okuyunca yazarın diğer kitaplarını da okumak istemiştim. Melekler ve Şeytanlar, Digital Kale kitaplarından ilk romandan aldığım tadı alamadım.
Oldukça sürükleyici bir roman İhanet Noktası. Ön sözünde, kitapta yer alan tüm teknolojilerin gerçek olduğu yazılmış. Şüphe ile yaklaşmakta yarar var bence bu sava. Gerçi sonuçta okuduğumuz kurmaca bir roman, bilimsel makale değil. Brown, şimdiye kadar okuduğum diğer romanlarında olduğu gibi, bu romanda da genç güzel kadın ile orta yaşlı karizmatik erkek karakterlerini yerleştirmiş merkeze. İlk sayfalardan kimin hayatta kalacağını, kimin kısa bir süre sonra öleceğini, kimin sürpriz sonda ortaya çıkacağını anlıyorsunuz. Klasik Amerikan macera filmlerinin senaryosu olabilecek derecede basit kurgusu, dünya lideri ülkesinin yıkılmazlığını okuyucunun bilinç altına yerleştirmeye yönelik olduğu duygusu uyandıran gelişmiş askeri teknolojilerle ilgili, yer yer sıkıcı olan, anlatımları ile sabun köpüğü gibi okuyup unutacağınız bir kitap.
Eğer yaklaşan yaz aylarında, plajda kafanızı yormayacak, üzerinde düşünmeyeceğiniz bir kitap arıyorsanız Dan Brown'un İhanet Kapısı doğru seçim.

Hiç yorum yok: